Viimase paari nädala fookusteemadeks on tõusnud taas uus, nüüd juba seitsmes ELi sanktsioonide pakett Venemaale ja Kremli poolt Euroopa suhtes käiv energiasõda, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.

- Raivo Vare Foto: Liis Treimann
Euroopa Komisjon esitas liikmesriikidele heakskiitmiseks järjekorras juba seitsmenda sanktsioonide paketi Venemaale, mille sisu on tegelikult suhteliselt piiratud. Vaid G7 poolt toetatud Vene kulla impordile kehtestatud keeld on teatud mõttes siiski oluline, arvestades, et Venemaa ekspordiartiklite hulgas on kullal auväärne neljas koht ja see tõi pandeemiaeelsel aastal sisse riigile 18,9 miljardit dollarit. Samuti laiendati mitmesuguste masinatööstuse toodete nomenklatuuri, mida on keelatud Venemaale eksportida, ning personaalseid sanktsioone veel ligi poolesajale isikule.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ukraina vastu Venemaa poolt alustatud ebaõiglases sõjas on alanud uus periood. Nii sõjalises kui ka majanduslikus mõttes, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Täna Lepnal OG Elektra uues seminarikompleksis toimunud Lääne-Virumaa arengukonverents "Kriis loob homse" oli sisult küll pisut eklektiline, kuid pakkus kuhjaga põnevat kuulamist ja mõtteainet. Paraku oli konverentsil osalemas üpris napilt kohalikke ettevõtjaid.
Ukraina purustused arvudes
Majandusministeerium mõtlevat juba, kuidas toetada neid linnu, kus seni peamiselt transiidiga teeninud sadamad on suurimad tööandjad, kirjutab ettevõtja ja vaatleja Raivo Vare.
Majandusekspert Raivo Vare hüperinflatsiooni ei usu, aga aastane kahekohaline inflatsiooninumber on tema sõnul täiesti realistlik. Seda toetab USA ajalooline andmestik, kus on olnud analoogsete tingimustega perioode: raha pöörleb meeletu kiirusega, toormete hinnad tõusevad ning suur rahatrükk kestab.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.