Eluasemelaenude aluseks olev euribor on alustanud tõusuperioodi. SEB eraklientide segmendi müügijuht Evelin Koplimäe selgitab, milline on euribori tõusu mõju laenuvõtjale.
- SEB eraklientide segmendi müügijuhi Evelin Koplimäe sõnul on järgmise aasta alguseks tõusnud suurema osa eluasemelaenu võtjate laenukulud. Foto: Jake Farra
Tänavu juuni alguses lõppes ligi seitse aastat kestnud periood, mil 6 kuu euribor oli negatiivne ja kõigest ligikaudu kuu hiljem ehk 15. juulil oli 6 kuu euribori määr juba 0,532%. Samuti on hetkel positiivne ka 12 kuu euribor, mille tase ületab juba 1% ning 3 kuu euribor, mis muutus positiivseks 14. juulil. Vaadates ajas tagasi, siis näiteks 2008. aasta 18. juulil oli 6 kuu euribor tasemel 5,138%.
Seotud lood
Alates märtsist on euribor kiirelt kerkinud ning 12 kuu euribor on peagi nulli jõudmas. Ökonomistide hinnangul jõuab euribor aasta teises pooles plussi.
Eesti keskmine palk on kerkinud võrreldes korterihindadega kordades vähem ja võimalus sobivat elamispinda osta halvenenud. Karta on, et elamispindade kättesaadavus niipea ei parane ja otsida tuleb teisi võimalusi.
Kuigi negatiivse euribori muutumine positiivseks võib tunduda hirmutav, on see suures plaanis hea areng, märgib aasta investor 2021 ja Naisinvestorite Klubi eestvedaja Kristi Saare.
Talvised küttearved löövad laineid, kuid õhus on tegelikult märksa tõsisem ohusireen – selleks on intressimäärade tõusuhoiatused, mis võivad kümnete tuhandete laenuvõtjate eelarved täielikult pea peale lüüa.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.