Ramon Rask: tuhanded väikeettevõtjad võivad jääda universaalelektrita
Elektrienergia universaalteenus ei pruugi olla praeguse seaduse teksti tõttu kõigile mikro- ja väikeettevõtjatele võrdselt kättesaadav, kirjutab Äripäevas advokaadibüroo Rask partner ja vandeadvokaat Ramon Rask.
Riigikogus on menetluses elektrituru seaduse muutmine, mis peaks pakkuma väikeettevõtjatele kaitset kõrge elektri hinna vastu. Ettepaneku idee on teha universaalteenus kättesaadavaks kõigile väike- ja mikroettevõtetele. Paraku võib kavandatav seadusemuudatus jätta kaitseta märkimisväärse osa sellest sihtgrupist, kelle huvide kaitseks teda ellu kutsutakse.
Elektri universaalteenusele ajutiseks tootmishinnaks on 154,08 eurot megavatt-tunni kohta. Tarbija jaoks lisandub lõpphinnale veel elektrimüüja müügikulu ja kasum ning käibemaks.
Riiklikke toetusmeetmeid energiahindadega toimetulekuks jääb kaks: elektri universaalteenus ja kompensatsioon. Need kajastuvad automaatselt arvel, vaid OÜst kodutarbijal tuleb soodustuse saamiseks tee ametnikuni jalge alla võtta.
Toidutööstuse Matsimoka juhatuse liige ja ühe omaniku Jan Inno sõnul on ettevõtte jaoks praegu põhiküsimus, kas osa tarbitavast elektrist, mida makstakse börsihinna järgi, läheb ka universaalteenuse alla.
610 miljonit eurot maksma läinud Eesti Energiale kuuluv Auvere elektrijaam on oma seitsme eluaasta jooksul rikete ja hoolduste tõttu seisnud kokku pea neli aastat. Oktoobrist taas 45 päevaks remonti minevat jaama püütakse viimaks töökindlamaks muuta.
Tänapäeva töömaailmas kohtuvad kontorites sageli erinevad põlvkonnad: beebibuumerid, X-põlvkond, milleeniumilased ja Z-põlvkond. Igaühel neist on oma ootused, tööharjumused ja suhtumine töökeskkonda. Selline mitmekesisus võib tunduda keeruline, kuid pakub ka väärtuslikku võimalust õppida ja kohaneda erinevate lähenemistega.