Putin istub punkris ja laseb mõjuisikuil Läänes õhutada sõjaväsimust, Ukraina majandus peab vastu, jätkuvalt on teemaks sõjakulud ning Vene varade konfiskeerimine, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas Ukraina sõja majandusblogi värskes sissekandes.
- Majandusvaatleja Raivo Vare sõnul loodab Kremli peremees, et ukrainlastel ei jätku nii psühholoogilist vastupidavust talvises purukspommitatud, elektri ja kütteta asulates, kui ka majanduslikku ja sõjalist võhma. Foto: Liis Treimann
Viimastel päevadel on palju arutletud selle üle, kui kaua veel sõda Ukrainas kesta saab mitte ainult sõjalistel, vaid ka majanduslikel põhjustel. Eks prognooside tegemine aastavahetusel ole loomulik. Sõjalises plaanis on kõigil selge, et Venemaa oma algseid eesmärke saavutada ei suuda ning sõjalis-tehniline ja ka poliitiline tulemus sõltub lahinguväljal toimuvast. Kuid ka majanduslik pool on väga tähtis.
Sõjalistes analüüsides on nii rahvusvaheline tippekspertkond kui ukrainlased ühel meelel selles, et Ukraina võidu sepistamiseks ning oma territooriumite vabastamiseks kogu ulatuses on eeltingimuseks vajaliku, eelkõige ründevõimekust tõstva relvastuse piisav andmine Lääne koalitsiooni poolt. Mitte sellest keeldumine või sellega igal viisil venitamine, nagu tankide ja lennukite puhul, või siis võimekuse piiramine, nagu mitmikraketiheitjate laskemoona lennutamise kauguse puhul.
Siiski on viimasel ajal ka siin tekkimas nihe, arvestades, et ainuüksi viimase 40 päevaga on USA teatanud kahe paketiga ligi 3,9 miljardi dollari ulatuses otsesest sõjalisest abist ning mitmed riigid, isegi Saksamaa, on väljendanud valmisolekut anda Kiievile abina ka mitmesugust moodsamat raske- ja muud relvastust samuti suurusjärgus kokku üle 1,5 miljardi.
Putin istub punkris
Venemaa omalt poolt on korrigeerinud oma eesmärke hetkeolukorda arvestades, kuigi pole mingit alust arvata, et ta oleks tegelikult loobutud algsest soovist Ukraina tervikuna alistada pikemas plaanis. Putin on sisuliselt seda ka välja öelnud aasta lõpul ja aastavahetusel enne seda, kui taas end punkrisse sulges.
Seotud lood
Ukraina vastu sõja vallandanud Kremli tabas Samarkandi tippkohtumisel valus kogemus, kui arvatavad liitlased oma suhtumist väljendasid, kirjutab vaatleja Raivo Vare Ukraina sõja majandusblogi postituses.
Nähes Euroopa püüdlusi seada Vene gaasile hinnalagi, otsustas Putin senisest veiderdamisest ja kunstlike ettekäänete toomisest loobuda. Õnneks on Euroopa gaasihoidlad piisavalt täidetud, nii et elanikke külma kätte ei jäeta, kirjutab vaatleja Raivo Vare sõjablogi postituses.
Äripäeva veergudel Ukraina sõja majandusblogi pidav vaatleja Raivo Vare kirjutab Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele vastates, et seisame silmitsi juba pikema aja jooksul pead tõstnud laiema kriisiga, mida võimendavad pandeemiajärgne olukord ja Ukraina sõda.
Kuigi Putin suudab pidada kurnamissõda veel kuni aasta, töötab aeg üha enam tema vastu, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Äripäevas ilmunud sõjablogi postituses.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.