Ukraina peab alustama reformide – vahel ka väga valusate – läbiviimist juba nüüd, sõja ajal. Teist võimalust paraku pole, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas Ukraina sõjablogi sissekandes.
- Wagneri eraarmee juht Jevgeni Prigožin poseeris nädalavahetusel pärast Rostovisse jõudmist ka kohaliku jaoks, et jääda pildile. Foto: AP/Scanpix
Äsja lõppenud Wagneri omapärase „Moskva peale mineku“ poliittsirkuse varju jäid mõned enne seda alanud ja Ukraina tuleviku jaoks olulist tähendust omavad sündmused ja protsessid. Siiski ei saa kuidagi mainimata jätta omamoodi poliitilist arengut, mis rullus lahti nädalalõpul Venemaal. Selle sümboliks võiks pidada Wagneri ninameheks oleva ambitsioonika, endisest Putini kokast sõjapealiku Prigožini tanki seismas tema poolt ülilihtsalt vallutatud ühe suurima Vene sõjaväe keskuse, miljonilinna Rostov Doni ääres tsirkuse väravas.
Tegu oli lõppkokkuvõttes demonstratsioonesinemisega, mis näitas kujukalt ühtpidi elanikkonna poliitilist indiferentsust toimuva suhtes, teisest küljest aga ka seda, et riigi relvastatud jõud, tundes siiski ilmselt ka sümpaatiat tema väljakuulutatud eesmärgi suhtes, ei takistanud eriti Prigožini brigaadi ehk umbes 4000–5000 palgasõduri suuruse rünnaküksuse kiiret liikumist lõunast Moskva poole, mis vallandas eliidi põgenemise sealt eri suundades, nii põhja kui ka lõunasse. Näiteks Putini sõbrast oligarh Rotenberg putkas, nagu esioligarh Potaningi, Türki. Isegi Lukašenka viis oma pere sinna enne, kui astus Putini kaasteadmisel läbirääkimistesse Prigožiniga.
Inimkatse tulemusel sai selgeks, et režiimile kui sellisele on ohud piiratud niikaua, kui selle relvastatud harud eesotsas armee, rahvuskaardi ja julgeolekuametitega on kontrollitavad. Aga: seda kontrolli võidakse ebapopulaarsete armeejuhtide tõttu kaotada. Eriti veel, kuna just nemad personifitseerivad nii lihtrahva kui ka relvastatud organisatsioonide silmis ebaõnnestumist Ukraina vastu algatatud agressioonisõjas. Sest tsaar ju ei saa Vene traditsioonis milleski süüdi olla, kuni on võimul.
Seotud lood
Kavalus ja kompleksivabadus on märksõnad, mis iseloomustavad Türgi riigipeaks tagasi valitud Recep Tayyip Erdogani laveerivat poliitikat Ukraina küsimuses Venemaa ja Lääne vahel, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõjablogi 25. postituses.
Venemaa suure võidupäeva laguneva propagandapildi taustal vajutab sõjamajandus agressorriigile üha raskema majandusliku pitseri, kirjutab vaatleja Raivo Vare.
Peking kasutab Venemaad eksisteeriva maailmakorra ümberkujundamisel "jäälõhkujana". Putini suhtes väljastatud vahistamisorder omab suurt tähtsust. Paistab aga, et Lääs polnud nõnda mastaapseks sõjapidamiseks ja vastava tehnilise abi ulatuseks valmis, kirjutab vaatleja Raivo Vare tema Äripäevas ilmuvas sõjablogi postituses.
Ilmselt hakatakse Venemaale juba kehtestatud sanktsioone edaspidi korralikumalt jõustama ning neist mööda hiilimise võimalusi takistama, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas sõjablogi postituses.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.