• 15.09.24, 17:16

Garri Raagmaa: Tallinna-kesksus ei vii meie majandust juba ammu enam edasi

Eesti majanduse kasvamiseks vajame regionaalset tööstus- ja innovatsioonipoliitikat, kirjutas Tartu Ülikooli Pärnu kolledži direktor Garri Raagmaa vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
“Pealinn roobitseb ajud kokku, aga sageli on seal teise ja kolmanda ešeloni tegutsejad alarakendatud ega suuda oma korterigi eest maksta. Regioonides ja tootval tööl võiks nende kasutegur ning ka elukvaliteet olla oluliselt suurem,” kirjutab Garri Raagmaa.
  • “Pealinn roobitseb ajud kokku, aga sageli on seal teise ja kolmanda ešeloni tegutsejad alarakendatud ega suuda oma korterigi eest maksta. Regioonides ja tootval tööl võiks nende kasutegur ning ka elukvaliteet olla oluliselt suurem,” kirjutab Garri Raagmaa. Foto: Kati Rostfeldt
Juba mõnda aega juureldakse, miks Leedu majandus kasvab, aga Eesti teeb vähikäiku. Leedukad on oma tööstuse käima saanud. Kui 1990ndate lõpus ületas Eesti eksport elaniku kohta Leedut kolm korda, siis 2023. aastal kasvas Leedu eksport elaniku kohta Eesti omast suuremaks.
Eesti ettevõtlus-innovatsioonipoliitika on peamiselt tuginud idusektorit, mis on ka tublisti edenenud. See on toonud maailmas kuulsust ja loonud hästi makstud töökohti, peamiselt Tallinna. Paraku aga ei ole neid piisavalt ning need pole sellised ja seal, kus vaja vana tööstuse paratamatu restruktureerimisega vabanevaile inimestele uut tööd pakkuda. Ainuüksi Kreenholmi, Eesti Põlevkivi ja Baltijetsi koondamistega kadus Ida-Virumaal üle 30 000 töökoha, mida on kolm korda enam idusektori koguhõivest.
Kui Virumaal ei oleks TÜ ja TTÜ kolledžeid, siis poleks sealsetel ettevõtetel ja koolidel juba ammu kedagi tööle võtta.
Garri Raagmaa
Tartu Ülikooli Pärnu kolledži direktor
Praeguseks on paljud Eesti tootjad jäänud kinni allhanke lõksu. Viimaste aastate energia- ja tööjõuhinnatõus, idaturu kadumine ja Põhjamaade majanduste kidumine ei võimalda senisel moel jätkata.

Seotud lood

Arvamused
  • 29.08.24, 10:52
Jüri Ross: Eestis on maksuparadiis, see on meie majanduse tugevus ja oht
„Eesti ainus võimalus jõuda maailma kõige õnnelikumate riikide edetabelis kõrgele kohale on järkjärguline maksude tõstmine.“
Üks oht meie majandusele on see, et Eesti ettevõtjad on loonud endale väga mõnusa äraelamise baasi ja seda paljuski tänu maailmas ainulaadsele maksusüsteemile, kirjutab Büroomaailma tegevjuht ja üks omanikke Jüri Ross vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Arvamused
  • 23.08.24, 16:40
Geoloog Margus Raha: Eesti peeglist vaatavad vastu nimbitamine ja banaanatamine
Me ei kavatse siin Naurut teha!
Eesti üks suurimaid probleeme on lõputu vastutöötamine eri algatustele, mis ometi tooksid riigile tulu, arendaksid tööstust, kasvataksid eksporti ja majandust, kirjutab geoloog Margus Raha vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Arvamused
  • 20.08.24, 12:30
Tarmo Tamm: kahjuks ei vasta kuvand lõputult ahnest töösturist tõele
Kui soovime majanduslikult edukamad olla, peavad ministeeriumid kuulama ja arvestama sellega, mida ettevõtjate ühendused räägivad, kirjutab riigikogu liige Tarmo Tamm (Eesti 200) vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Arvamused
  • 20.08.24, 07:12
Jaak Jõerüüt: poliitikute andetusest
Meie majanduse probleemid on nende poliitikuks sattunud inimeste otsuste tulemus, kes peavad poliitande all silmas vaid häälte korjamise võimekust valimistel, kirjutab kirjanik ja endine poliitik Jaak Jõerüüt vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 07:30
Selveri “Kuldne Kolmapäev” jõudis e-poodi ja laienes pensionipäevadele
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele