„Tavaliselt aitab siis endale teadvustamine, et tuleb rahulikum olla ja tegevusi teostades olla tähelepanelikum, nt ka poodi minnes koostada ostunimekiri, et vältida tähelepanu kadumist, sest poes on see kerge tekkima, kuna põnevat kaupa on nii palju,“ andis Sinisoo, kes on aastakümneid töötanud pereõena ning kokku puutunud igas vanuses inimeste muredega.
Dementsusega algab tavaliselt hiilivalt
Dementsus võib kujuneda välja mõne progresseeruva kuluga ajuhaiguse tagajärjel. Haiguse kõige levinumateks vormideks on näiteks Alzheimeri tõbi, Parkonsoni tõbi, Lewy kehakeste haigus, samuti vaskulaarne dementsus, mille taga peitub mõni raske krooniline haigus. Samuti võib dementsuse põhjustajaks olla ka trauma, insult, alkoholism vms.
„Tavaliselt tekivad dementsuse algfaasis lühimäluhäired, asjad hakkavad kaduma, ülesanded hakkavad ununema, igapäevase info meeldejätmine muutub võimatuks, võivad tekkida suhtlusprobleemid,“ kirjeldas Sinisoo. Lähedased võivad sellised ilmingud panna väsimuse, vanuse või iseloomu muutuse süüks.
Vahel on ravimitest abi, et haiguse süvenemist pidurdada
Kahjuks paljud inimesed ei julge arsti juurde minna isegi siis, kui märgatakse juba selgeid dementsusele viitavaid sümptomeid. Varane diagnoosimine on aga väga oluline, sest 10% dementsuselaadsetest seisunditest on ravitavad. Kuid ravimit, mis pöördumatu dementsussündroomiga haigust raviks, ei ole veel leitud, küll aga on olemas ravimid, mis pidurdavad haiguse süvenemist.
Õige diagnoosi puhul saab dementsusega inimest paremini aidata, temaga teadlikult suhelda, et ennetada konflikte, kohandada keskkonda, toetada toimetulekut ning nõustada tema lähedasi.
„Oluline on, et lähedased saavad aru, mida see haigus tähendab, saavad infomatsiooni, kust võib abi ja teenuseid ning toetust saada, et selles pikas protsessis ise vaimselt ja füüsiliselt vastu pidada,“ julgustas Sinisoo tugigrupiga liituma kõiki, keda see teema isiklikult puudutab.