• 04.09.22, 13:56

Kas kanasupp ja küüslauk aitavad kiiremini terveneda?

Dr Hendrik Streeck analüüsib oma raamatus „Meie immuunsüsteem“ rahvameditsiinis levinud võtteid.
Mitmed rahvameditsiinis kasutatavad võtted on saanud teadusliku kinnituse.
  • Mitmed rahvameditsiinis kasutatavad võtted on saanud teadusliku kinnituse. Foto: Pixabay
Järgneb katkend dr Hendrik Streecki raamatust „Meie immuunsüsteem. Kuidas see sissetungijatega võitleb ja millist tuge meilt vajab“.
Vanaema tarkus? Kanapuljong
Kui vanaema tõbist pereliiget poputab ja turgutab, kuulutab ta kindla peale varem või hiljem, et üks korralik kanapuljong on täpselt see, mis vaja. Kanasupp pakatab C- ja E-vitamiinist ja tsingist. Lisaks on viiteid, et kaua pliidil podisenud kanasupp sisaldab üht seni identifitseerimata ainet, mis pärsib neutrofiile ja on põletikuvastase toimega. Peale selle leidub maitsvas supis valkude koostisosi tsüsteiini ja karnosiini, mis on vähemalt laboratoorsetes katsetes parandanud mõnede rakkude immuunfunktsiooni ning mõjuvad ühtasi lima vedeldavalt ja röga lahtistavalt.
Tervistav juur? Ingver
Juba iidse Hiina arstid hindasid kõrgelt ingveri tervistavat mõju, traditsioonilises hiina meditsiinis mängib see taim kaalukat rolli – ning sugugi mitte imerohuna. Mööda panna ingverijuurega kindlasti ei saa: ingver sisaldab rikkalikult eeterlikke õlisid, mis annavad sellele iseloomuliku lõhna, ning gingeroole, mis annavad värskele ingverijuurele vürtsikalt terava maitse. Ingverijuurt saab kasutada kooritult ja riivitult, viiludena või hakitult. Samuti on ingverit aga võimalik ka kuivatada ja pulbriks jahvatada või osta ekstrakti kujul. Kas ingveril on tõesti viiruste ja bakterite vastane toime, ei ole tõestatud. See-eest elavdab ta limaskesta verevarustust ning seekaudu ka süljeeritust ja leevendab valu. Tulemusena on haigusetekitajatel raskem limaskestadel kanda kinnitada. Ingveri toimeaineid nimetatakse seepärast sageli looduslikuks aspiriiniks ning pealegi maitsevad need meega maitsestatud kuuma ingveritee kujul imehästi.
Loe lisaks
Mida paljastab tervise kohta keel?
  • 18.01.22, 16:30
Näita keelt ja hinda tervist
Mitte ainult vampiiride vastu? Küüslauk
Küüslauku ei pelga üksnes vampiirid, vaid võiks öelda, et sama kehtib immuunsüsteemi ründajate puhul. Vaatlused on näidanud, et regulaarne nii-öelda profülaktiline küüslaugusöömine vähendab haigestumise sagedust talvekuudel (sotsiaalse mõju jätan ma siinkohal parem mängust välja). Küüslaugu positiivne toime esmaabiravimina ägeda külmetushaiguse puhul ei ole seevastu seni teaduslikku kinnitust leidnud.
Põhimõtteliselt ei ole ka teada, millest johtub küüslaugu tarvitamise pikaajaline mõjusus. Oletatakse, et toimeainetena on otsustava tähtsusega küüslaugus sisalduvad põletiku- ja viirusevastased sulfiidid. Mõlemaid esineb ka sibulas, mida samamoodi soovitatakse külmetushaiguste puhul, sageli sibulasiirupi kujul. Samuti on levinud soovitus siduda kõrvavalu puhul kõrva peale poolekslõigatud sibul. Lisaks sulfiididele sisaldab küüslauk A-, B- ja C-vitamiini ning mineraalaineid kaaliumi, joodi, seleeni, kaltsiumi, tsinki, magneesiumi ja rauda. Tõenäoliselt mõjuvad kõik need ained koos organismile hästi. Sellegipoolest ettevaatust: küüslauk võib – ja isegi üsna sageli – esile kutsuda allergilisi reaktsioone.
Vaja jahutust? Pahkluumähised
Kui virgatsaine interleukiin-6 sisemise temperatuuriregulaatori kõrgemale krutib, tekib palavik. Palavik on iseenesest hea, sest keemilised protsessid parandavad vererakkude paljunemist ja immuunsüsteemi tõrjereaktsioone. Makrofaagid ja dendriitrakud toimivad erksamalt. Palavik soodustab tõepoolest ka T-rakkude rännet põletikukoldesse.
Kuid siiski teeb palavik immuunsüsteemile head üksnes kuni teatava piirini. Kui see liiga kõrgeks tõuseb, hakkab immuunsüsteemi toimimistõhusus uuesti langema. Kokkuvõttes peab ütlema, et palaviku langetamine on mõttekas ainult siis, kui see on liiga kõrge, vastasel juhul võib haigus tulemusena hoopis pikeneda. Aga kui kõrge palavik on liiga kõrge?
Kui kehatemperatuur on üle 37 °C, räägitakse kõrgenenud temperatuurist, alates 38 °C palavikust ning alates 39 °C kõrgest palavikust. Viimast tuleks vältida. Sobiv kodune vahend selleks on pahkluumähised, sest nende abil on võimalik kehatemperatuuri kuni poolteist kraadi alandada. Pahkluumähised jahutavad niiskuse aurustumise kaudu. Selleks kastetakse kaks rätti leiges vees märjaks ja mähitakse säärte ümber. Mähiste niiskuse aurustudes tekkiv jahedus alandab kehatemperatuuri. Sama mõju saavutavad ka palavikku alandavad ravimid, kuid pahkluumähised tulevad toime ilma keemiata.

Seotud lood

Uudised
  • 31.07.22, 11:19
Kas natuke mustust teeb tervisele head või kahju?
Korralikud hügieenireeglid aitavad ennetada mitmeid haiguseid, ent liigne desinfitseerimine võib omakorda tervist kahjustada. Millest tasakaalu leidmisel lähtuda, selgitab raamatus "Meie immuunsüsteem" epidemioloogia professor Hendrik Streeck.
Kasulik
  • 18.07.22, 14:22
Kas tunned päikeseallergia sümptomeid?
Osade inimeste sõprust päikesega varjutavad erinevad nahaprobleemid. Millised on päikeseallergia sümptomid ja mida teha kui päike põhjustab allergiat?
Kasulik
  • 02.03.22, 14:10
Korra nädalas kaalumiseks on parim kolmapäev
13 kaalulangetamise nippi
Ehkki regulaarne kaalumine aitab kaalu jälgida, võib kaalule astumine tekitada ka halbu emotsioone. Kehakaalu jälgimise sagedus tuleks seetõttu paika panna individuaalselt: kui kaalumine tuju ei riku, võiks seda teha igapäevaselt või korra nädalas, ideaalis kolmapäeval.
Kasulik
  • 07.11.21, 14:20
Nahk kui tervise peegel
Teatud toidud ja joogid võivad põhjustada allergilise ja põletikulise iseloomuga nahahaigusi, mõned toidud ja joogid aga soodustavad naha tervist.
  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 07:30
Selveri “Kuldne Kolmapäev” jõudis e-poodi ja laienes pensionipäevadele
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele