Mitte ainult vampiiride vastu? Küüslauk
Küüslauku ei pelga üksnes vampiirid, vaid võiks öelda, et sama kehtib immuunsüsteemi ründajate puhul. Vaatlused on näidanud, et regulaarne nii-öelda profülaktiline küüslaugusöömine vähendab haigestumise sagedust talvekuudel (sotsiaalse mõju jätan ma siinkohal parem mängust välja). Küüslaugu positiivne toime esmaabiravimina ägeda külmetushaiguse puhul ei ole seevastu seni teaduslikku kinnitust leidnud.
Põhimõtteliselt ei ole ka teada, millest johtub küüslaugu tarvitamise pikaajaline mõjusus. Oletatakse, et toimeainetena on otsustava tähtsusega küüslaugus sisalduvad põletiku- ja viirusevastased sulfiidid. Mõlemaid esineb ka sibulas, mida samamoodi soovitatakse külmetushaiguste puhul, sageli sibulasiirupi kujul. Samuti on levinud soovitus siduda kõrvavalu puhul kõrva peale poolekslõigatud sibul. Lisaks sulfiididele sisaldab küüslauk A-, B- ja C-vitamiini ning mineraalaineid kaaliumi, joodi, seleeni, kaltsiumi, tsinki, magneesiumi ja rauda. Tõenäoliselt mõjuvad kõik need ained koos organismile hästi. Sellegipoolest ettevaatust: küüslauk võib – ja isegi üsna sageli – esile kutsuda allergilisi reaktsioone.
Vaja jahutust? Pahkluumähised
Kui virgatsaine interleukiin-6 sisemise temperatuuriregulaatori kõrgemale krutib, tekib palavik. Palavik on iseenesest hea, sest keemilised protsessid parandavad vererakkude paljunemist ja immuunsüsteemi tõrjereaktsioone. Makrofaagid ja dendriitrakud toimivad erksamalt. Palavik soodustab tõepoolest ka T-rakkude rännet põletikukoldesse.
Kuid siiski teeb palavik immuunsüsteemile head üksnes kuni teatava piirini. Kui see liiga kõrgeks tõuseb, hakkab immuunsüsteemi toimimistõhusus uuesti langema. Kokkuvõttes peab ütlema, et palaviku langetamine on mõttekas ainult siis, kui see on liiga kõrge, vastasel juhul võib haigus tulemusena hoopis pikeneda. Aga kui kõrge palavik on liiga kõrge?
Kui kehatemperatuur on üle 37 °C, räägitakse kõrgenenud temperatuurist, alates 38 °C palavikust ning alates 39 °C kõrgest palavikust. Viimast tuleks vältida. Sobiv kodune vahend selleks on pahkluumähised, sest nende abil on võimalik kehatemperatuuri kuni poolteist kraadi alandada. Pahkluumähised jahutavad niiskuse aurustumise kaudu. Selleks kastetakse kaks rätti leiges vees märjaks ja mähitakse säärte ümber. Mähiste niiskuse aurustudes tekkiv jahedus alandab kehatemperatuuri. Sama mõju saavutavad ka palavikku alandavad ravimid, kuid pahkluumähised tulevad toime ilma keemiata.