Insult on raske invaliidistav ajuhaigus, mis tekib äkki ja mõjutab kogu organismi. Insult võib tekkida aju veresoone sulgumisest või aju veresoone lõhkemisest. Kuidas insulti ära tunda, aitab puust ja punaselt selgeks teha veebileht insult.ee.
Insult võib tekkida aju veresoone sulgumisest või aju veresoone lõhkemisest. Foto: Shutterstock
Kuna aju kontrollib ülejäänud keha tegevusi, mõjutab ajukahjustus terve keha tööd. Näiteks kui kahjustada saab ajuosa, mis kontrollib meie liigutusi, siis ajukahjustuse tagajärjel on liigutused häiritud (tekib halvatus). Samamoodi võivad kahjustada saada aju osad, mis kontrollivad rääkimist, mõtlemist ning tundeid.
Efektiivsemalt ravitav on ajuinfarkt, veresoonte sulgumise tulemusel tekkiv insult. See on ka enam esinev insuldivorm, moodustades 75-80% juhtudest. Raviks on kaks peamist võtet, rääkis Põhja-Eesti regionaalhaigla neuroloog-ülemarst-keskuse juhataja doktor Andrus Kreis.
Oktoobris kutsub Stopptoober suitsetajaid osalema 28 päeva väljakutses, eesmärgiga hoiduda 28 päeva suitsetamisest. Uuringud on näidanud, et nelja suitsuvaba nädala järel on suitsetamisest lõplikult loobumise õnnestumise tõenäosus tervelt viis korda kõrgem.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog dr Kaido Hanni selgitas intervjuus Virtuaalkliinik.ee taskuhäälingusaates „Rütmis süda ja elu“ südamerütmihäiretega seonduvat ja rääkis sellest, miks peaks iga inimene oma pulssi teadma.
Rohkem, kiiremini ja kauem ei ole spordi harrastamisel kestlik strateegia ning ületreenimine võib lõppeda pikaajalise tervisekahjuga. Farmatseut jagab nõuandeid, millal on õige aeg treeningutega piiri pidada ning kuidas ületreenimise esmased märgid ära tunda.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.