Riik on end ise puudujääki indekseerinud. Lisaks: kas riigikogus toimuv viib põhiseadusliku kriisini ja kas ajakirjandust on hakatud kohtu abil vaigistama, need olid sel nädalal raadiosaate “Äripäeva arvamusliider” teemad.
- Kaja Kallast ja Mart Võrklaeva ei päästa eelarve nulli saamisel ei majanduskasv ega muu ime. Vaja on kärpida ja/või makse tõsta. Foto: Andras Kralla
“Praegune [valitsussektori] puudujääk, mis ka möödunud aastal oli üle 3 protsendi SKTst, ei ole suures ulatuses seotud sellega, et majanduses on nõrk periood,” selgitab Rasmus Kattai. Ta vastutab Eesti Pangas majandusprognooside eest ja nende põhjal on selge, et ka hea aeg meid august välja ei tõsta.
“Erinevus tulude-kulude vahel on püsiv, süsteemne. Ja see on tekkinud lihtsalt kulude suurendamise kaudu,” ütleb Kattai ja rõhutab, et paljud riiklikud kulutused on majanduskasvu suhtes indekseeritud ehk hakkavad kohe tõusma, kui majandus uuesti kasvule pöörab.
Seega oht, et võlakoorem kuhjub – veel rohkem kui pandeemia aja algusest võlgu võetud 5 miljardit eurot – on reaalne.
“Me ei peaks mõtlema sellest kui tulevasest ohust, sest juba mitu aastat on see, et võlakoorem kuhjub, reaalsus.”
Seega võlg ei jää mitte meie lastele, vaid näpistab meid juba mõne aasta pärast. Kattai sõnul kulus näiteks Soomel 15 aastat, et paisutada riigivõlg 35 protsendilt SKTst 75 protsendile. Ja nüüd põhjanaabrid kärbivad ja tõstavad makse.
“Mingit müstilist ideaalset aega selleks pole. Need otsused ongi valusad.”
Kuula vestlust Rasmus Kattaiga siit:
Rasmus Kattai: see pole järgmise põlvkonna mure, võlakoorem juba kuhjub
Saate teises pooles diagnoosis riigiõiguse korüfee Jüri Raidla, mis seisus on riigikogu, kus koalitsioon ja opositsioon piltlikult öeldes ühte saali ära ei mahu. Raidla hinnangul on seis väga kehv, aga mõni lahendus ka terendab.
Kuula vestlust Jüri Raidlaga siit:
Jüri Raidla: riigikogu ei saa ilma riigikohtuta enam hakkama
Ning lõpetuseks avab Eesti Ekspressi peatoimetaja asetäitja Sulev Vedler tausta kurioossel lool, kus maakohus keelas tal avaldada lugu, mis polnud veel valmiski kirjutatud. Kas ajakirjandust on hakatud tõepoolest vaigistama?
Kuula vestlust Sulev Vedleriga siit:
Sulev Vedler: on tekkinud ring inimesi, kes ei taha, et info leviks
“Äripäeva arvamusliidri” tegid valmis Karl-Eduard Salumäe, Neeme Korv ja saatejuht Indrek Lepik.
Seotud lood
Pealinna uus võimuliit loodab pooleteise aastaga jälje maha jätta. Lisaks: kas e-riik vaagub hinge või pingutab avalik arutelu üle ning kas Nevski katedraali aeg on otsa saanud?
Marko Mihkelsoni hinnangul pelgavad NATO juhtjõud Ida-Euroopa hoiakut Moskva suhtes. Lisaks: millega veenab Tiit Riisalo rahva ära, et sisserännet kavatada, ja kas rohepööre on läinud pausi peale.
Tallinnas toimus suur võimupööre, kas terrorirünnak õõnestab Putini võimu ja mis suuna võtab suvel Eesti majandus, need olid selle nädala saate “Äripäeva arvamusliider” teemad.
Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on pall sotside käes. Lisaks: kas Eesti kohtusüsteemis on midagi mäda ning kas Soomes alles tulevad suuremat sorti streigid.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.