TTÜ vilistlasena töötasin 20. augustil 1991 Kuusalu kolhoosi abiettevõttes Bioestron, millest sai erastamise käigus alkoholitootja Remedia. Mäletan sellest ajast hirmu: ettevõtte, töötajate ja oma väikeste laste pärast, meenutab kunagine Remedia kommertsdirektor ja tänane toiduliidu juhataja Sirje Potisepp.

- Esiplaanil toonane Remedia kommertsdirektor Sirje Potisepp. Foto: Äripäev
Kui Nõukogude sõjaväelased ründasid 1991. aasta jaanuaris Vilniuse teletorni ja tapsid 14 inimest, siis minu lapsed (toona 5- ja 7aastane), kes tavaliselt hommikuti vaikselt telekast multifilme vaatasid ja meil veel magada lasid – jooksid äkki meie magamistuppa ja hüüdsid hirmunult: “Ema-isa tõuske üles, et Leedus tapetakse inimesi – tankid sõidavad inimeste peale.” Mul tulevad siiani pisarad silma, kui seda meenutan.
Minul oli 1991. aastal kohutav hirm, et Eestis läheb sõda lahti ja meie oleme kindlasti need, kes pihta saavad, sest Remedia asus ju Kuusalus, mis on Tallinna–Narva maantee ääres. Need tankid, mis Eestisse tulid, sõitsid meie külast läbi ja see oli õudne tunne. Mina tegutsesin ju alkoholifirmas – pelgasin, et sõjaväelased tungivad tootmisesse, joovad alkoholi ära, peksavad kõik segamini ja lasevad töötajad maha.
20. augustist mäletan seda, et olime tööl ja raadiost kuulasime hääletamise tulemust. Elasime vabaduspüüetele igati kaasa, aga mul tiksus jätkuvalt mõtetes ka Leedus juhtunu. Sõjahirm läks mul õnneks suhteliselt kiiresti üle.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.