Legend räägib, et Kunda mõisnik John Girard de Soucanton avastas oma valdustest heleda värvusega pinnase, milles paruni tark sõber oli ära tundnud tsemendi toormaterjali lubjamergli.

- John Carl Girard de Soucanton. Foto: Rahvusarhiiv
Too tark sõber oli tegelikult Taani päritolu keemik Victor Lieven, kelle Girard de Soucanton Kundasse asja uurima kutsus ning lõpuks otsustas parunihärra Kundasse Venemaa kolmanda tsemendivabriku rajada. Esimene oli rajatud 1856. aastal praeguse Poola aladel, teine kümme aastat hiljem Riia lähedal.
1870. aasta 21. oktoobril asutati tsemenditootmise osaühing ja ehitati esimene šahtahjudega vabrik. Toorainena kasutati muistse Kunda järve põhja ladestunud lubjamerglit ja sinisavi.
Järgmisel aastal alustas tegevust Kunda tsemenditehas. Tsement oli küsitud kaup ja see tingis tehase järkjärgulise laiendamise.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.