Täna möödub 125 aastat päevast, mil Tapal nägi ilmavalgust poisslaps, kes sai nimeks Hans Roland Võrk. Enamiku jaoks ilmselt tundmatu nimi, aga tegemist on omaaegse tunnustatud sõjaväelasega, kes kerkis hiljem ülikooliprofessoriks hoopis elektrotehnikuna.
- Hans Roland Võrk abikaasa ja tütrega 1965. aastal. Foto: Rahvusarhiiv
Alghariduse omandas Hans Roland Võrk kodumaast päris kaugel Poolas, kuhu tema pere 1903. aastal elama asus. Gümnaasiumi lõpetas noormees aga 1916. aastal Tallinnas. Õpingud Petrogradi polütehnilises instituudis katkestas I maailmasõda. Võrk suunati Mihhaili suurtükiväekooli ja sealt tsaariarmee lipnikuna sõjaväljale.
1918. aasta veebruarist oli Hans Roland Võrk juba 1. Eesti diviisi inseneriroodus. Vabadussõja ajal moodustas 1918. aasta detsembris inseneripataljonis autoroodu ning oli selle ülem. 1919. a juulist oli inseneriväe valitsuse sädetelegraafi osakonna raadiotehnika laboratooriumi ja õppejaoskonna juhataja. 1920. aasta märtsis vabastati Võrk leitnandi ausastmes teenistusest. Sõjaliste teenete eest sõjaväe organiseerimisel ja korraldamisel Vabadussõjas anti talle Vabadusristi I liigi 3. järgu teenetemärk.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.