Kaksikvendadest kunstnikke Kristjan ja Paul Rauda teavad paljud, kuid Lääne-Virumaal on tegutsenud teineg kaksikutest kunstnikepaar - Gerhard Franz ja Karl Ferdinand von Kügelgenid.
- Gerhard Franz von Kügelgeni maalitud topeltportree endast (esiplaanil) ja vennast. Foto: Beethoven-Haus Bonn
Esimesena olla ilmavalgust näinud Karl Ferdinand. Gerhard Franz jäi ilmaletulekuga küll pisut hilja peale, kuid see-eest jagus talle selles maises elus märgatavalt rohkem au ja tunnustust kui vanemale vennale. Poisid sündisid 250 aastat tagasi, 6. veebruaril 1772. aastal Bacharachis Reini ääres, väikeses linnakeses Saksamaa lääneosas Koblenzi ja Wiesbadeni vahel.
Noorem vend Gerhard alustas kunstiõpinguid 1789. aastal. Aasta hiljem valis sama tee ja sama õpetaja ka Karl. Koos siirdusid vennaksed 1791. a ka Rooma. See kaunite kunstide Igavene Linn andis neile lõpliku tõuke arenguteel ning just Roomas tegid noored kunstnikud oma otsustavad valikud - Gerhardist, kes süvenes vanade meistrite tööde uurimisse, kujunes kuulus portretist ja mütoloogiliste maalide autor, Karli köitsid seevastu Claude Lorraini tööd ja temast saigi maastikumaalija.
Gerhard Franz von Kügelgen
Gerhard lahkus Roomast 1795. aastal juba teatavat tunnustust leidnud noore talendi seisuses ja valis endale elupaigaks Riia. 1798. a kolis kunstnik Tallinnasse. Seejärel elas ta vaheldumisi Tallinnas, Kodila ja Ojasuu mõisas ning Peterburis. 1805. a algul kolis ta Dresdenisse, kus elas elu lõpuni, käies vahetevahel siiski Maarjamaale jäänud venda külastamas.
Seotud lood
Rakveres ja Virumaal peaks olema piisavalt palju inimesi, kellele ütleb midagi Carl Timoleon von Neffi nimi. Oli ju see mees lisaks sellele, et ta kuulus ja tuntud kunstnik oli, ka Piira ja Muuga mõisate omanikuks.
Kuigi kaksikutel on tavaliselt ikka üks sünnikuupäev, võib ette tulla ka erandeid. Eestis on tuntuimaks erandiks ilmselt kunstnikest kaksikvennad Kristjan ja Paul Raud.
1920. aastatel koondusid noored kunstnikud Eesti Kunstnikkude Rühma, mille kandvamateks jõududeks olid kolm Virumaaga seotud meest - Henrik Olvi, Märt Laarman ja meie tänase loo kangelane Arnold Akberg.
20. sajandi alguses tiirutas Rakvere uulitsatel mitukümmend voorimeest. Osa neist vedas ainult kaupasid, osa aga inimesi. Tollased taksod. Üks voorimeestest kandis kummalist nime – Aleksander Monstrum. Aga mitte temast ei räägi tänane lugu, vaid tema noorimast pojast Heinrich Voldemarist.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.