Valgustatud kirjamees Friedrich Gustav Arvelius leidis, et tema kohus on kultiveerida eesti keelt ja eesti keeles kirjutada, et aidata nii kaasa "oma vendade heaolule".

- Friedrich Gustav Arvelius. Foto: Rahvusarhiiv
Soome juurtega Friedrich Gustav Arvelius sündis 16. veebruaril 1753 Tallinnas. Sama aasta sügisel sai tema isast Friedrich Immanuel Arveliusest Viru-Nigula kirikuõpetaja ja perekond kolis Viru-Nigulasse, kus Friedrich Gustav üles kasvas. Tasub märkimist, et Friedrich Gustavi vanaisa Martin Arvelius oli olnud Viru-Nigula pastor aastatel 1712-1732.
Kuueteistkümnenda eluaastani sai ta õpetust kodus, siis suundus aga õppima Tallinna toomkooli ning seejärel Leipzigi ülikooli, kus ta tudeeris teoloogiat, kaasaegseid keeli ja kauneid kunste – poeetikat ja retoorikat, teistel andmetel ka filosoofiat, füüsikat ja matemaatikat.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
80 aastat tagasi toimus Tartus traagiline sündmus Eesti ajaloos – Tartu vanglas hukati 8. ja 9. juulil 1941 NKVD poolt 193 inimest. Mõrvatute seas oli ka mees, keda peetakse eesti laste- ja noortekirjanduse rajajaks – Jüri Parijõgi.
Täna möödub 135 aastat kõige tõelisema rahvakirjaniku Oskar Lutsu sünnist. Oma kuulsaima teose ehk „Kevade“ kirjutamisega tegi Luts algust Rakkes.
Sõjaeelsel ajal kutsuti Rakvere suurimat haridustemplit - Rakvere ühisgümnaasiumi - Jänese kooliks. Enamik Rootsimaa eestlasi mäletab, teab ja austab ühte teist Jänese kooli - Stockholmi Eesti Gümnaasiumi.
Admiral Johan Pitka nimi on tuntud ilmselt igale vähegi endast lugu pidavale eestlasele, tema vanemat venda Peäro August Pitkat - tänast sünnipäevalast - suurem osa inimesi aga ilmselt lihtsalt ei tea ega tunne.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.