• 06.04.22, 06:04

Vahakulmu järv ujub allavoolu

Tapa vallal tuleb Valgejõel oleva Vahakulmu paisjärvega midagi kiiremas korras ette võtta. Variante on kolm ning valik pole olnud lihtne, kuid viimaks on otsus langetatud.
Vahakulmu paisu ootab lammutamine.
  • Vahakulmu paisu ootab lammutamine. Foto: Andres Pulver
Tapa vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Mailis Sepp rääkis, et Vahakulmu paisu ja paisjärve omanik on vald ning paraku ei ole vallal võimalik täita kõiki vee erikasutusloa tingimusi. „Näiteks ei ole suvel kuivaga kalapääsus vett,“ selgitas keskkonnaspetsialist.
Veetaseme alanemine paisjärves on aga otseselt seotud kalapääsu rajamisega. Kohalike elanike mäletamist mööda on enne kalapääsu rajamist sellist probleemi esinenud 1980. aastaist alates vaid üks või kaks korda, mil paisjärv on olnud nii kokku kuivanud. Pärast kalapääsu rajamist on see aga iga-aastane probleem.
Samuti on Mailis Sepa sõnul vallale üpris kulukas paisu ja kalapääsu pidev hooldamine.
Keskkonnaspetsialist sedastas, et kõne all on olnud kolm varianti – loodusliku jõesängi taastamine ja paisutuse likvideerimine, olemasoleva olukorra säilitamine ning kunstlikult laiema jõeosa tekitamine koos paisutuse likvideerimisega.
Kõige kulukam oleks olemasoleva olukorra säilitamine, sest selleks tuleks eemaldada järvest sinna kogunenud setted. Poolteist aastat tagasi koostas hüdrobioloog Tauno Jürgenstein eksperthinnangu, mille kohaselt oleks vaja eemaldada kuni 60 000 kuupmeetrit setteid. Ja ühe kuupmeetri setete eemaldamine maksis tollal kuus eurot.
Järve säilitamine praegusel kujul on kõige kulukam.
  • Järve säilitamine praegusel kujul on kõige kulukam. Foto: Andres Pulver
Lisaks tuleks paigaldada andurid ja korrastada kalapääs. Ning setteid tuleks järvest eemaldada vähemalt iga kümne aasta tagant, soovitatavalt aga tihedamini. Vallavalitsuse hinnangul oleksid ühekordsed kulud 460 000 eurot. Ja hiljemalt kümne aasta pärast tuleks jälle rahakotirauad suuremaks väljaminekuks lahti teha.
Paisu likvideerimine ja loodusliku jõesängi taastamine maksaks umbes 200 000 eurot, millele lisanduvad Mailis Sepa sõnul kulud uuringutele ja projektile. Samas on paisu likvideerimiseks võimalik saada toetust riigilt.
Kolmas variant on omamoodi hübriid kahest esimesest. Pais küll likvideeritakse, kuid jõe veetasemega mängides jäetakse alles laiem ala, mis on järvelaadne. Nii säilib ka kohaliku ning ümberkaudse rahva jaoks väga oluline ujumiskoht. Ka selle variandi puhul on võimalik saada toetust riigilt.
Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna peaspetsialist Tanel Ader rääkis, et 2010. aastal hakati suure hurraaga kalapääsude rajamiseks Euroopa Liidu raha kulutama. „Paberil tundus asi töötavat, aga paraku selgus, et tegelikkuses asi nii ilus ei ole,“ rääkis Ader.
Ta lisas, et õhinapõhiselt siiski kalapääse rajatud ei ole ning kõik on tehtud teadlaste soovitusel. Paraku ei ole aga Vahakulmu sugugi ainuke paik, kus kalapääs ei tööta.
Keskkonnaamet on Mailis Sepa sõnul Tapa vallavalitsusele juba mitu kirja saatnud. „Meil tuleb otsus teha, kui me seda edasi lükkame, tulevad keskkonnaametilt ettekirjutus, sunniraha ja lõpuks ka sundtäitmine ehk keskkonnaamet laseb paisu maha võtta ja meie peame selle eest maksma,“ kõneles Sepp.
Eelmisel suvel käisid vallavalitsuse ja -volikogu esindajad Vahakulmus kohalike inimestega kohtumas. Mailis Sepp ütles, et kohale tuli paarkümmend inimest, kes kõik olid seda meelt, et järv peaks säilima.
Vahakulmu elanik Kristo Lööper rääkis, et enne kalapääsu rajamist ujusid järves suured kalad, kes kalameestele palju püügirõõmu pakkusid. „Nüüd on seal ainult väikesed kalad,“ tähendas kalamees.
Lööperi sõnul reguleerib pais praegu veetaset jões. „Kui pais maha võtta, siis jääb jõgi suvel Vahakulmu ja Moe vahel kuivaks,“ arvas ta. Sama meelt oli ka Tapa vallavolikogu liige Mart Lees.
Paisust allavoolu on ka praegu, mil veetase kõrge, suhteliselt vähe vett.
  • Paisust allavoolu on ka praegu, mil veetase kõrge, suhteliselt vähe vett. Foto: Andres Pulver
Teine Vahakulmu mees Hardo Levo oli arvamusel, et mingi ujumiskoht peaks Vahakulmusse jääma, sest Tapalgi pole korralikku ujumisvõimalust. „Võiks teha kolmanda variandi väikese liivarannaga,“ pakkus ta.
Tapa vallavolikogu koalitsioon oli Levoga sama meelt. Opositsioon oli selleks ajaks volikogu istungilt lahkunud. Midagi küll ei hääletatud, aga volikogu esimees Alari Kirt sedastas, et edasi liigutakse kolmanda variandiga ehk paisu likvideerimisega ja laiema jõesängi loomisega.

Seotud lood

Uudised
  • 23.03.22, 14:26
Paisjärve likvideerimine ajab kalamehe tigedaks
RMK, keskkonnaameti ja Väike-Maarja vallavalitsuse koostöös soovitakse Räitsvere külas Paisjärve maaüksusel asuv ohtlik settereostusega Ao paisjärv likvideerida ning taastada Põltsamaa jõe võimalikult looduslik jõesäng ja selle toimimine.
Arvamused
  • 03.04.22, 23:56
Ao paisjärve alal taastatakse looduslik jõesäng
Neljapäeval toimub Rakke kultuurikeskuses avalik koosolek Ao paisjärve likvideerimise tegevusplaani tutvustamiseks. Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla kirjutab, mis valikud Ao paisjärvega seoses vallal on.
Uudised
  • 16.11.21, 16:20
Kadrina paisjärv ootab helgemat tulevikku
Kadrina vallavalitsuse tellimusel on valminud Kadrinas paisjärve uuringuid, mille eesmärgiks oli uurida paisjärve seisundi parandamise võimalusi, mis võimaldaksid parandada Loobu jões kalade kudemisvõimalusi ja vähendavad järve kinni kasvamist.
Uudised
  • 05.06.21, 16:23
Vihula paisjärve toetuseks koguti 155 allkirja. Paisu saatus on ühe vastuhääle taga
Vaidlus Vihula paisjärve tuleviku osas jätkub. Paisu säilitamise soovist andis täna jõuliselt märku kohalik elanikkond, kes kogunes järve kaldale. Sõnum on selge: "Meie tahame, et Vihula paisjärv jääks alles."
  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 07:30
Selveri “Kuldne Kolmapäev” jõudis e-poodi ja laienes pensionipäevadele
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele