Eelmisel aastal alustas Eesti Geoloogiateenistus maapõueenergia kasutuselevõtu pilootprojektiga. Selle käigus uuritakse täpsemalt maapõueenergia potentsiaali Eesti eri paigus ning ehitatakse kaks maapõueenergia katsejaama.

- Soome esimese maapõueenergiajaama käivitas Espoo lähedal firma Qheat. Foto: Qheat
Eesti Geoloogiateenistuse maapõueenergia projektijuhi Aivar Auväärti sõnul kasutatakse tavapäraselt Eestis madalatemperatuurilist maapõueenergiat ligikaudu ühe meetri sügavusel maapinnast maasoojuspumpade abil.
"Maapõues sügavamal kui 500 meetrit peituva keskmise ja kõrgetemperatuurilise energia potentsiaali Eestis põhjalikumalt uuritud ei ole, kuid Soomes rakendatakse seda laialdaselt soojusenergia tootmiseks. Seetõttu alustasimegi eelmisel nädalal tihedamat koostööd Soome geoloogiateenistusega, et saada põhjalikke ja värskeid teadmisi põhjanaabrite juures toimuvatest arengutest," märkis Auväärt pressiteate vahendusel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rakverest pärit Henri Suomalainen on mõõtnud Hollandis maapõue soojust ja kaardistanud Läänemere põhja. Ta kinnitab, et tulevikus on tal võimalik tööpõld lai.
Eesti Geoloogiateenistus viib kuni aasta lõpuni Kesk-Eesti piirkonnas läbi geoloogilist kaardistamist ning Järvamaa ehitusmaavarade varustuskindluse hindamisega seotud uuringuid. Tööde käigus uuritakse pinnase geoloogilist ehitust ning rajatakse kuni 16 erineva sügavusega puurauku.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.