Eestis liikuvatele reisihuvilistele on välja antud trükis „Teeliste kirikud 2022“, mis tutvustab suveperioodil pikemalt avatud Eesti kirikuid ja pühakodasid. Info on ka veebist kätte saadav.
- Lääne-Virumaa 26 pühakoja seas on trükises esindatud ka Vainupea kirik Foto: Mario Luik
"Teeliste kirikud" eesmärk on tutvustada nii kohalikele kui Eestit külastavatele turistidele kauneid ning paljuski unikaalseid Eesti sakraalhooneid: kirikuid, kabeleid, palvemaju ja kloostreid. "Teeliste kirikud" trükiseid-reisijuhte jagatakse osalevates kirikutes ja kohalikes turismiinfokeskustes. Samuti saab infot kirikute kohta internetist www.teelistekirikud.ekn.ee
Alates XIII sajandist on pühakojad olnud Eesti kultuuri lahutamatuks osaks, moodustades väärtusliku osa meie kultuuri- ja kunstiajaloolisest pärandist. Sageli on linna, valla ja küla üheks paljudest vaatamisväärtustest selle keskel kõrguv pühakoda, mille aastasadu püsinud müürid hoiavad eneses olulisi kunstiväärtusi. Seepärast võib kirikuid õigusega pidada Eestimaa olulisteks turismisihtkohtadeks jakohalikeks vaatamisväärsusteks.
Kuigi maailmas jätkuvad kriisid ning sõjad ja see on mõjutanud kõigi -teiste seas ka pühakodade - tegevust, ei ole kirikud kuhugi kadunud. Sellegi aasta suveperioodil avavad paljud neist pühakodadest "Teeliste Kirikud" egiidi all oma uksed huvilistele. Loomulikult järgides seejuures kõiki riiklikult ja inimlikult ette nähtud piiranguid, ettekirjutusi jm reegleid.
Palume külastajatel olla mõistvad kui mõne pühakoja avatud olemise ajad vms ei kattu trükises oleva infoga - tingituna hetkeolukorrast lähtub iga kirik ja kogudus parimast võimalikust viisist, tagamaks nii külastajate, koguduseliikmete kui töötajate turvalisus. Kõige kiirema ja täpsema info pühakodade avatud olemise tingimuste kohta saab trükises olevate kirikute kontaktandmetel ühendust võttes.
Teeliste kirikute tutvustamiseks on koostatud informatiivne, pildimaterjaliga illustreeritud teatmik ning sarnase kujundusega veebileht.
Trükisest leiab enam kui 450 pühakoja eesti- ja inglisekeelse lühitutvustuse, lisatud on avatud kirikute kontaktandmed,jumalateenistuste ja palvuste ajad ning ülevaate saab kirikutega seotud majutuspaikadest.
Informatsiooni avatud kirikute kohta leiab samuti projekti
koduleheküljel.Veebilehekülg sisaldab võrreldes trükisega rohkemaid kirikute pilte ning informatsiooni. Igal osaleval kirikul on oma veebiaadress, mida saab jagada sotsiaalmeedias või mujal. Veebikeskkond on seitsmekeelne ning infot on võimalus lisaks eesti keelelelugeda inglise, saksa, soome, vene, rootsi ja prantsuse keeles.
Seotud lood
Euroopa reisiprofessionaalid tutvusid Tourest Hosted Buyer Programme vahendusel Tallinna, Tartu ja Lääne-Virumaa vaatamisväärsustega ning kohtusid kohalike turismiettevõtjatega, et leida uusi koostöövõimalusi. Lääne-Virumaal jäi neil nii mõndagi silma.
Küsimustele seoses Haljala koguduse tegevusega vastab EELK Haljala Püha Mauritiuse koguduse õpetaja Urmas Karileet.
Ukraina sõjapõgenike ja rindemeeste kõrval ootavad annetusi ka Eesti kirikud. Kirikufond käivitas annetuste kogumise 15 kiriku korrastustöödest, üks valitutest on ka Rakvere Kolmainu kirik.
Kui harjumuspäraselt kiputakse puhkusele minnes autonina Lääne- või Lõuna-Eesti suunda keerama, siis põnevat avastamist jagub ka mitmepalgelises Narvas ja selle ümbruses.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.