Mis kriis? Rootsi toodab elektrit ülearu ja see on väga odav
Sellal, kui Soomes ja Balti riikides küündib megavatt-tunni hind sadade eurodeni, kärbivad Rootsi tuumajaamad väljundvõimsust, sest tootmine ei tasu odava tuuleenergia rohkuse tõttu ära.
Stockholmist sada kilomeetrit põhja pool asuvat Forsmarki tuumajaama käitlev Vattenfall teatas eile hommikul jaama kahe reaktori võimsuse vabatahtlikust vähendamisest vastavalt 69 ja 89 protsendini, vahendab Äripäev.
Kunda Nordic Tsemendi juht Meelis Einstein ütles, et Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide üleminekuaja lõpp ei mõjuta neid nii palju kui endiselt kestev meeletu energia hinnaralli.
Viidates ehitustööde hinnatõusule tõstab riigile kuuluva Eesti Energia võrguhaldusega tegelev tütarfirma Elektrilevi veerandi võrra ampripõhist liitumistasu. Kõrgenenud elektrihindade tõttu tõstab ettevõte aga oktoobrist võrgutasusid.
Kui tänavu ulatub hinnatõus keskpanga majandusprognoosi põhjal 15 protsendini, siis energialt tootmisse ja teenustesse ülekandmise tõttu jätkab see ka tuleval aastal üle 4protsendilist tõusu.
Äripäev küsis eri riikide majandusväljaannete peatoimetajatelt ja ajakirjanikelt, milline paistab nende riigis majandusmeeleolu. Kuidas ettevõtjad vastu peavad ning millest rahvas räägib?riisiraportis saavad sõna Soome, Taani, Leedu, Läti ja Sloveenia.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.