Tarbimiskorv kallines septembris aastaga 24 protsendi võrra. Kuuga tõusid hinnad 0,3 protsendi võrra. Pool hinnatõusust tulenes energia kallinemisest, kirjutab Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.
Toidukaubad on aastaga pea veerandi kallinenud - mõni asi rohkem, mõni vähem. Foto: Andras Kralla
Elekter oli aastatagusest kaks korda ja gaas üle kolme korra kallim. Märgatavalt tõusid ka mootorikütuste hinnad.
Toiduainete hinnatõus kiirenes 24 protsendini. Väga kiiresti on tõusnud kala, liha, leiva ja piimatoodete hinnad. Puu- ja köögiviljad on kallinenud vähem. Toiduainetööstus on sunnitud oma müügihindu oluliselt tõstma, kuna marginaalid on väikesed ja energia osakaal tootmiskuludes kõrge.
Kinnisvaraportaalides on korterid saanud külge soodsamad hinnasildid ja müüki paisatakse järjest rohkem kinnisvara, kuid eksperdid suhtuvad sellesse stoilise rahuga.
Keskmine brutokuupalk oli selle aasta teises kvartalis 1693 eurot ehk 10,1 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajal, aga paljudel Eesti ettevõtjatel ei ole enda sõnul võimalik sellist palganumbrit töötajatele pakkuda, ilma et ettevõtte sellest pankrotti läheks.
Swedbanki suvise majandusprognoosi järgi pole Eesti majanduses lähiajal mitte midagi head oodata – inflatsioon närib inimeste ostujõudu, talvel kallinevad energiahinnad veelgi, Eesti kaupade eksport väheneb ja tarbijate kindlustunne väristab kõvasti jalgu.
Eelmisel aastal kõrge lisandväärtusega silma paistnud Lääne-Virumaa ettevõtete juhid tunnistavad, et käesoleva aasta suurimaks väljakutseks on kasumlikkus.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.