Vabadussõja veteranina Põlulasse asundustalu saanud kooliõpetajast sõjamees Oskar Köster sai peagi Rägavere vallavanemaks ja valiti seejärel järjest mitmesse riigikogusse. Ta pidas korduvalt ka ministri ametit.
- Põllutööminister Oskar Köster Tallinna põllumajandusnäitust avamas. Foto: Erakogu
Oskar Köster sündis 20. detsembril 1890 Saaremaal Pöides, kus ta isa Mihkel Köster oli kooliõpetajaks. Alghariduse sai ta isalt ja seejärel jätkas õppimist Saaremaa rüütelkonna poolt ülalpeetavas Kaarma kooliõpetajate seminaris, mille lõpetas 1908. a.
Paar aastat hiljem omandas ta kodukooliõpetaja kutse. Töötas kooliõpetajana, sealjuures täiendas oma haridust Peterburis keskkooli ja raamatupidamise kursustel. Lõi kaasa seltsitegevuses mitmel viisil, ka koorijuhina.
Esimese maailmasõja ajal mobiliseeriti ta 1915. a Vene väkke, 1917 lõpetas ta Vilno sõjakooli, kus on saanud sõjaväelise hariduse terve rida meie tähtsamaid väejuhte. Seejärel määrati ta teenistusse 139. tagavara jalaväe pataljoni, kus ohvitserina teenis kuni maailmasõja lõpuni.
Seotud lood
Kuigi meie tänase loo kangelane on Virumaaga seotud üpris vähe, tasub temast siiski juttu teha, sest paraku on Leopold Raudkepp suhteliselt unustusse vajunud.
Eelmise sajandi alguses oli Rakveres eestluse eestvõitlejaks 1907. aastal loodud Rakvere Eesti Haridusselts, mis avas 1909. aasta sügisel linna esimese eestikeelse kooli. Kooli juhatajaks kutsuti noor õpetaja ja hilisem tuntud diplomaat ja poliitik Julius Friedrich Seljamaa.
Kui inimesed elaksid igavesti, saaks demokraat ja humanist ning tuntud ajaloolane Peeter Tarvel täna 127aastaseks. Paraku pole meile igavest elu antud.
Kui eile oli juttu muuhulgas ka kaitseministri ametit pidanud Oskar Kösterist, siis tänane sünnipäevalaps on Kösteri eelkäija selles ametis Mihkel Juhkam, kes oli muuhulgas ka esimene Viru maavanem.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.