Ei, mitte sellest Kalevipojast ei tule tänasel Friedrich Reinhold Kreutzwaldi sünniaastapäeval juttu, kelle tööd ja tegemised Lauluisa kõik ühte raamatusse kokku kogus, vaid ühest Viru Eesti Seltsist, mis pea poolteist sajandit tagasi Rakvere linnas püsti pandi.
- Friedrich Reinhold Kreutzwald. Foto: Eesti Entsüklopeedia
Elu nimelt sujus nii, et 1877./1878. aasta vahetusel ehk 145 aastat tagasi otsustati Fr. R. Kreutzwald valida Kalevipoja seltsi auliikmeks ja aupresidendiks ning saadeti ka tema poole vastavasisuline teade teele. Lauluisa suhtus asjasse vana mehe heatahtliku porinaga, kuigi ega ta eriti suurde vaimustusse nüüd küll ei sattunud.
Kreutzwald kirjutas Kalevipoja seltsile: “Selle niisama harulise kui teenimata austamise eest tänades, ei tohi ma tunnustamata jätta, kuida Viru noor “Kalevipoeg” selle toimetusega enesele kammitsad jalga võiks siduda, sest et ühest kuivanud kännu istutamisest noore halja metsa keskele iial tulu ei tohi tõusta.”
Seotud lood
See, kes ei tea midagi Viru vandest, et saa ennast õigeks rakverlaseks pidada. Vande olevat legendi kohaselt Rakvere vallimäel andnud kolm meest - Friedrich Reinhold Kreutzwald, Friedrich Robert Faehlmann ja Johann Jakob Nocks. Viimane neist on kõige tundmatum.
17. veebruaril 1876. aastal asutati Rakveres Viru Eesti Selts “Kalevipoeg”, mille tähtsust on raske üle hinnata. Seltsi kool oli eelkäijaks ministeeriumikoolidele, seltsi näitering kandis endas teatri rajamise ideed ning selts oli ka kohalike eesti poliitikute taimelavaks. Seltsi koolihariduse hingeks oli Mihhail Lindenberg, kelle sünnist möödub täna 172 aastat.
Täna on sünnipäev kahel Eesti kultuuriloos olulisel kohal oleval mehel. Ühte neist võiks kutsuda Virumaa kingituseks Eestile, teist aga Eesti kingituseks Rakverele. Need mehed on loomulikult Friedrich Reinhold Kreutzwald ja Juhan Kunder.
Seda, kui vana oli Kalevipoeg või millal ta täpselt sündis, ei tea täpselt keegi. “Kalevipoeg” päris raamatuna sündis aga täpselt 159 aastat tagasi, 6. juulil 1862.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.