Rakverest pärit tuntud kunstniku Hando Mugasto isa Aleksander Mundström on üks Palermo metsas enamlaste poolt toime pandud massimõrva ohvritest. Aga tema lugu on eriti kummaline, nimelt tõusis maha lastud mees hauast ja kõndis koju, et mõned nädalad hiljem siiski surra.
- Palermo veretöö ohvrite väljakaevamine. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Rakvere linn oli Eesti Töörahva Kommuuni enamlaste võimu all alates 16. detsembrist 1918 kuni 11. jaanuarini 1919. aastal. Selle aja jooksul toimus seal kolm massihukkamist ja kokku kaevati 1919. aasta 17. jaanuaril kolmest ühishauast välja 82 surnukeha. Aga neid oleks võinud olla ka 83.
Aleksander Mundström (ka Monstrum) minestas hetk enne kogupauku ja kukkus teadvusetult hauda, kus ta mõni aeg hiljem laipade all toibus. Paraku ei kujunenud tema „uus“ elu kuigi pikaks, sest sel saatuslikul ööl külmetus ta rängalt ning suri kopsupõletikku.
Vanad ajalehed kirjutavad, et Mundström suri 9. veebruaril 1919, suguvõsaportaal Geni annab aga surmapäevaks 5. veebruari.
Mundströmi lugu kajastati omal ajal ajakirjanduses korduvalt. Virulane kirjutas sellest 1933. aasta veebruaris väga pikalt ja põhjalikult, tuginedes Aleksander Mugasto abikaasa Anni meenutustele.
Mundströmi kui kaitseliitlase andis punastele üles tema majas allüürnikuna elanud mees, keda ajalehes lihtsalt P-ks nimetatakse.
Seotud lood
20. sajandi alguses tiirutas Rakvere uulitsatel mitukümmend voorimeest. Osa neist vedas ainult kaupasid, osa aga inimesi. Tollased taksod. Üks voorimeestest kandis kummalist nime – Aleksander Monstrum. Aga mitte temast ei räägi tänane lugu, vaid tema noorimast pojast Heinrich Voldemarist.
Neljapäeval, 12. jaanuaril möödub 104 aastat otsustavatest lahingutest, mille käigus vabastasid Eesti rahvavägi ja Soome vabatahtlikud Vabadussõjas Rakvere linna. Ajaloolist aastapäeva tähistatakse nädala vältel näituste, rahvamatka, veebiloengu ja mälestusteenistusega.
Tartu rahuleping, mis sõlmiti 2. veebruaril 1920, lõpetas Vabadussõja Eesti vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Rakveres meenutavad Vabadussõda Amandus Adamsoni loodud mälestussammas (õigemini küll selle koopia) Ausambamäel ja pisut vähem tuntud mälestustahvel sõjas langenud koolipoistele Rakvere gümnaasiumis. Ja loomulikult langenute hauad kalmistutel.
90 aastat tagasi oli Rakvere üks tuntumaid ja tähtsamaid mehi kohaliku garnisoni ülem Heinrich Paavijaan.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.