Kümnekonna päeva pärast on algamas XIII noorte laulu- ja tantsupidu. 90 aastat tagasi peeti aga jaaninädalavahetusel kümnendat üldlaulupidu.
- Kümnenda üldlaulupeo üldjuhid Raimund Kull (vasakult), Tuudur Vettik, Juhan Aavik, Juhan Simm ja Verner Nerep. Foto: Erakogu
Tollal sõitsid lauljad laulupeole valdavalt rongidega ning erirongide liikumine tekitas raudteel omajagu segadust. Ning laulupeolisi veeti kaubavagunitega – erinevalt reisivagunitest oli neid lahkelt võtta.
22. juuni 1933 oli see päev, mil lauljad Tallinnasse kogunesid. Ajaleht Virulane kirjutas kaks päeva hiljem :“Neljapäeval elas Tallinn juba täielikult laulupeo meeleolus. Hommikust alates seitsme tunni kestel jõudis kohale terve laulupeo tegelaskond 12 erirongiga. Esimesed lauljad-mängijad saabusid hommikul kella 6 paiku. Nimelt jõudsid pealinna Mustvee-Sonda kitsaroopalise piirkonna ja samuti Virtsu-Rapla ümbruskonna laulupeo lauljad ja mängijad.
Hiljem laulupeolaste rongide saabudes oli jaama kogunud juba õige rohkesti vastuvõtjaid ning Tallinna Balti jaamas, samuti Tallinna sadamajaamas valitses rongide saabumise tundide kestel elav liiklemine.
Seotud lood
Täna möödub 115 aastat meie koorimuusika ühe suurkuju Jüri Variste sünnist. Vähesed teavad, et Vohnja kandist pärit mees oli tuntud ka ühel teisel alal.
Täna möödub 124 aastat tuntud koorijuhi ja helilooja Tuudur Vettiku sünnist.
Järsi külas kasvab uhke tamm. Kuno Arengu tamm – puu, mille Müüsleri-Mündi talu peremees istutas Kuno Arengu sündides. Ja tamme all puhkab viimses rahupaigas Kuno Areng koos abikaasa Lilianiga.
Kui suvisele noorte laulu- ja tantsupeole pääsenud tantsurühmad on teada juba mitu nädalat, siis täna avalikustati ka peol osalevad koorid.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.