Venemaa elektrivõrgust lahti ühendamine: mis saab valesti minna?
Kui desünkroniseerimisel juhtub korraga mitu intsidenti, siis võivad tipptarbimise ajal jääda mõned piirkonnad paariks tunniks elektrita – kuidas lahendatakse olukordi, mis elektrisüsteemi eraldamise ajal võivad ette tulla?
2025. aasta jaanuari seisuga toimub energiaülekanne kahe riigi vahel vajadusel endiselt. Kuid mõnel pool toimus Venemaa elektrivõrgust lahtiühendamine füüsiliselt. Taamal on hüdroelektrijaama alajaam Ivangorodis, esiplaanil elektriliini tugipost Narvas, millelt eemaldati juhtmed 2024. aasta suvel.
Foto: Nikolai Andrejev
Laupäeval, 8. veebruaril eraldatakse Eesti, Läti ja Leedu energiasüsteemid BRELLi energiaringist. Asi pole elektrikaubanduse lõppemises Venemaa ja Valgevenega – seda pole enam ammu. Balti riigid ühelt poolt ning Venemaa ja Valgevene teiselt poolt lõpetavad üksteise abistamise ühtse voolusageduse 50 hertsi hoidmisel.
Kahjustatud Eesti ja Soome vaheline elektriühendus Estlink 2 on rikkis esialgu järgmise aasta augustini, mistõttu võib Eestis elektri hind kerkida keskmiselt aasta peale lausa 10%.
Jaanuari lõpus rikke tõttu välja lülitunud Eesti ja Soome vahelise elektriühenduse Estlink 2 remonditööd Aseri lähedal lõppesid ja merekaabel on homsest taas turu käsutuses.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.