Euroopas tuleb leppida majanduskasvu aeglustumise, kui mitte isegi ajutise peatumisega. Isegi uued maksud pole enam välistatud, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmunud sõjablogi postituses.
- Raivo Vare Foto: Liis Treimann
Sõda Ukrainas pole olnud põhjustajaks paljudele kriisiilmingutele, mida talle süüks pannakse, samas on ta kaheldamatult kiirendanud ja süvendanud majanduses protsesse, mis algasid enne Venemaa rünnakut. Ühtlasi on sõja tõttu toimunud arengud, mis halvendavad majanduse ja selle üksikute sektorite väljavaadet paiguti lausa globaalselt. Näidete järele pole vaja kaugele minna: energia – eriti gaasi –, samuti teravilja ja selle kaudu toiduaineturu ning kokkuvõttes inflatsioonilise globaalpalaviku puhul pole selles enam kellelgi kahtlust.
Gaasisõja eellugu
Tänaseks on gaasifutuuride hinnad liikunud rekordtasemel ja seda vaatamata suvisele traditsiooniliselt pigem madaltarbimise hooajale. Augustikuised hinnatasemed testivad 2250 dollari taset 1000 kuupmeetri eest, samal ajal kui Ameerikas on hinnatase 330 dollarit. Seega vahe on juba 6,5kordne.
Et asja mõistetavamaks teha, võtkem teine võrdlus, kus gaasi hind on taandatud naftabarreli hinnale. Ameerikas oleks see 44 dollarit ja Euroopas nüüd 300 dollarit. Aga veel hiljuti oli nende kahe gaasikeskuse hinnatase praktiliselt võrreldav. Kui nüüd rakendub Euroopa Komisjoni kokkuhoiukava ja realiseeruvad ka riikide sellest sõltumatud tarbimise vähenemised, siis jõuab Euroopa tervikuna tagasi 1996. aasta gaasitarbimise tasemele.
Milles häda põhjus? Süüdlaseks on paraku pikka aega Saksamaa eestvedamisel kasvatatud sõltuvusaste Vene gaasist ja tasakaalustamata energiapoliitika. Selline on Euroopa suurpealinnade, eelkõige aga Berliini lühinägeliku poliitika tegelik hind meile kõigile.
Seotud lood
Ukraina sõja taustal on arenemas üks teine protsess. Teoks on saamas Venemaa (loe Putini režiimi) teadlik otsus lõigata läbi - nii palju kui võimalik - majanduslikke suhteid Läänega, eelkõige tehnoloogilise sõltuvusega seotuid, ning vähendada seeläbi võimalusi survestada oma geopoliitiliste ambitsioonide realiseerimist, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Äripäevas ilmuvas majandusblogis.
Viimase paari nädala fookusteemadeks on tõusnud taas uus, nüüd juba seitsmes ELi sanktsioonide pakett Venemaale ja Kremli poolt Euroopa suhtes käiv energiasõda, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Ukraina vastu Venemaa poolt alustatud ebaõiglases sõjas on alanud uus periood. Nii sõjalises kui ka majanduslikus mõttes, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Euroopa Liidu kuues sanktsioonide pakett Venemaale tuleb nüüd lõpuks küll, aga üpris vaevaliselt. Samal ajal lisanduvad üha uued sanktsioonid nii USA-lt kui ka brittidelt, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.