2022. aasta on kodulaenu omanikele eriline. Paljud said uue kodu, kuid pea kõik said sellega koos ka kõrgema euribori. Kui suures mahus ja millise sissemaksega laenu saadi ja mis mõju avaldab euribori kasv?
Anne Pärgma, Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Foto: Swedbank
Kinnisvara- ja eluasemelaenude turg oli aasta esimesel kolmel kvartalil aktiivne. Viimases kvartalis algas rahunemine, mille mõjuteguriteks olid üldine hinnatõusust põhjustatud ärevus tuleviku osas ning inflatsiooni ohjeldamise eesmärgil kasvav euribor. Eesti Panga andmetel on oktoobri seisuga eluasemelaenude jääk aastaga kasvanud 11,8%.
Ülikiire hinnatõus on keskmise palga saaja võimet säästa ja teha muid kulutusi peale hädavajalike vähendanud pea kaks korda, väidab Luminori peaökonomist Lenno Uusküla oma arvutuse põhjal.
Swedbanki ja LHV eluasemete laenueksperdid on ühel nõul – laenu- ja tagasimaksesummad suurenevad ning inimesed peaksid üle vaatama laenu tingimused. Küll aga tehakse kinnisvaraturul vähem tehinguid ning kodusid ostavad vaid inimesed, kellel seda tõeliselt vaja on.
Pärast lähedase kaotust pärivad sugulased lisaks inimese varale ka tema võlad ning laenud. Enne päranduse vastuvõtmist vii end kurssi, mida pärand sisaldab ning kas see katab ka kaasnevad kohustused, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.