Maa korralise hindamise tulemusi ei kasutata ainult maamaksu arvutamisel, vaid nendest sõltuvad ka maaomanikele makstavad tehnovõrkude talumistasud, mis kerkivad alates 2024. aastast märkimisväärselt.
- Kõrgepingeliinid kulgevad paljudes kohtades üle eramaade ning nende eest makstakse maaomanikule talumistasu. Foto: Liis Treimann
Kui maamaks hakkab alates 2024. aastast tõusma kümne protsendi kaupa (või minimaalselt viie euro võrra) aastas, siis talumistasud tõusevad aastas kolmandiku võrra ning nende kasv on päris suur.
Lihtne näide ühe Lääne-Virumaa kinnistu kohta. Praegu on sellel kinnistul, mida läbib kaks Eleringi kõrgepingeliini ja Elektrilevi madalpingeliin, arvestatud talumistasu Eleringi liinide eest aastas 70,82 eurot ja Elektrilevi liini eest 1,19 eurot aastas. Kinnistuomanik saab sellest summast siiski kätte vaid poole ehk kokku 36 eurot.
Seotud lood
Suurim lubatud kasv on 10% aastas
Suvise üleriigilise maade hindamise tulemusel peaks hoonetealuse maa maks tõusma suuremates keskustes kordades, kuid maamaksuseaduses ette nähtud tähtaegade tõttu võtab see aastakümneid.
Uued maamaksud kinnitatakse 1. juuliks
Maa-ameti läbi viidud 2022. aasta maa korralise hindamise tulemusel on Eesti maa väärtus 32,5 miljardit eurot, millest 71% moodustab ehitusmaa väärtus. Võrreldes eelmise, 2001. aasta maa korralise hindamisega on maa väärtus 8,3 korda tõusnud.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.