Une parandamise eesmärgil on üha rohkem inimesi hakanud kasutama melatoniini sisaldavaid toidulisandeid. Samuti väljastatavad arstid Eestis üha rohkem melatoniini sisaldavate ravimite retsepte.

- Confido meditsiinikeskuse kopsuarst ja unemeditsiini ekspert Erve Sõõru. Foto: Confido
Confido meditsiinikeskuse kopsuarst ja unemeditsiini ekspert Erve Sõõru teeb ülevaate melatoniini tarvitamisest ja unest.
Uni on bioloogiline nähtus, vajalik füsioloogiline ja käitumuslik protsess elukvaliteedi tagamiseks Melatoniin on tsirkadiaanhormoon, mida toodab käbinääre öötundidel ja seda reguleerib valguse ja pimeduse tsükkel aju tuuma ehk bioloogilise kella kontrolli all. Melatoniini retseptoreid leidub ka ajuripatsis, munasarjades, veresoontes ja soolestikus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Testi lisatud lehel enda emotsionaalset enesetunnet
Sa ei suuda mitte millestki rõõmu tunda. Hommikul mõtled küll, et täna tuleb ilus päev, aga voodist välja ronida ei suuda. Tahaks teki üle pea tõmmata ja mitu päeva seal lamada, et keegi ei segaks. Olla täiesti üksi, omaette…
Nii lastepsühhiaatrid, Tervise Arengu Instituut kui ka politsei kinnitavad, et Eesti koolinoored müüvad endile välja kirjutatud retseptiravimeid klassikaaslastele ja sõpradele. Neist üheks levinuimaks on metüülfenidaati sisaldav aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) ravim.
Kui naised on enne menopausi südame-veresoonkonnahaiguste eest hästi kaitstud, siis menopausi saabudes olukord muutub ja kõik riskitegurid sagenevad.
Oktoobris kutsub Stopptoober suitsetajaid osalema 28 päeva väljakutses, eesmärgiga hoiduda 28 päeva suitsetamisest. Uuringud on näidanud, et nelja suitsuvaba nädala järel on suitsetamisest lõplikult loobumise õnnestumise tõenäosus tervelt viis korda kõrgem.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.