• 02.04.23, 15:00

Liina kogemuslugu: vaimse tervise probleemide eest ei tohi põgeneda

Sa ei suuda mitte millestki rõõmu tunda. Hommikul mõtled küll, et täna tuleb ilus päev, aga voodist välja ronida ei suuda. Tahaks teki üle pea tõmmata ja mitu päeva seal lamada, et keegi ei segaks. Olla täiesti üksi, omaette…
Taipoks aitab Liinal ennast välja elada, samas on füüsiliselt koormust omajagu.
  • Taipoks aitab Liinal ennast välja elada, samas on füüsiliselt koormust omajagu. Foto: Kristel Kitsing
Väike-Maarja Iluravi salongi kosmeetik ja omanik Liina Muusikus (36) räägib oma kogemust lootuses, et inimesed oskaks vaimse tervise mure korral märke lugeda ja abi otsida.
Mis olid need sümptomid või muutused, mis panid sind arvama, et tegu võib olla läbipõlemise või depressiooniga?
Kuna oli depressiooniga kokku puutunud ka varasemalt, siis oskan märke juba ära tunda. Mul on hiljuti diagnoositud ka aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH), mis täiskasvanud naistel toob kaasa depressiivsed perioodid ja ärevushäired. Samuti on ATHle iseloomulik pühendumine 150-protsendiliselt tegevusele, mis huvi pakub, kuni tekibki see läbipõlemine. Ehk enne ei oska hoogu maha võtta, kui jäädki lõpuks haigeks ja keha sulle ise märku annab, et nüüd oleks vaja puhata.
Aga nendest muutustest rääkides, siis lühidalt öeldes ongi see selline äratundmishetk. Sa tead, et kõik peaks justkui korras olema, aga sa ei suuda mitte millestki rõõmu tunda. Hommikul mõtled küll, et täna tuleb ilus päev, aga voodist välja ronida ei suuda. Tahaks teki üle pea tõmmata ja mitu päeva seal lamada, et mitte keegi ei segaks. Olla täiesti üksi, omaette…
Näiteks istud perega hommikusöögilauas, kus lapsed räägivad rõõmsalt, aga kõik toimuks nagu kuskil mujal. Sa oleks nagu kõige selle melu keskel, aga samas kuskil kaugel. Sa tead, et need emotsioonid peaks olema tegelikult rõõmsad ja ei peaks ärritama, aga tegelikkuses tahaksid minema joosta ja mitte kedagi kohata. Isegi laste kallistustest ei tunne rõõmud, vaid pigem süümepiinu, et see sulle rõõmu ei valmista. Täielik kurnatuse tunne, et isegi lihtsad tavapärased tegevused, nagu pesema või õue minek nõuavad meeletult pingutust. Kõik tundub mõttetu ja endal on „tühja kesta“ tunne. Tundmus, et sinust ei ole enam mitte midagi mitte kellelegi anda.
Sellisel hetkel ongi see kriitiline koht, kus on viimane aeg abi otsida. Tunnistada endale, et on probleem ning võtta ühendust spetsialistiga.

Seotud lood

Uudised
  • 31.07.22, 16:00
Kuidas ennetada läbipõlemise epideemiat?
Organisatsioonide riskianalüüsi dokumente uurides pole pandeemia mitte midagi uut, kuid leevendusstrateegiat kujundades pole selle riski realiseerumise tõenäosust siiani kuigi suureks peetud ega võimalikku kestust aastatepikkuseks hinnatud. Seda oli seni hinnatud pigem võimaliku kriisina, mille algus ja lõpp on nähtavas tulevikus.
Kasulik
  • 21.03.22, 07:53
Ärevushäire all kannatavat last ei tohi murega üksi jätta
Kui laps ei tule oma igapäevaste ülesannetega enam toime ning tema hoiak ja käitumine viitavad pidevale pingesolekule, võib põhjuseks olla ärevushäire - laste ja noorte hulgas väga levinud emotsioon, mis kontrolli alt väljudes vajab spetsialisti tähelepanu.
Auto
  • 29.01.23, 06:00
Muusik-poognameister-poksija-barber Peeter Altpere
Peeter Altpere on oma 40 eluaasta jooksul jõudnud teha rohkem kui enamus inimesi terve elu jooksul. „Olen Hunt Kriimsilm,“ naeris Altpere küsimuse peale, kellena ta end ise tunneb – kas tšellistina, pillimeistrina, poksijana või barberina, lastes samal ajal kääridel käia, sest mehe usutlemiseks ei olnud võimalik leida muud aega kui keset tööpäeva Belle Barberis.
Uudised
  • 26.10.22, 18:15
Tapa naine võitles end Eesti poksikuningannaks
Täitus kaitseväes seatud eesmärk
24-aastane Tapa naine Karin Altnurm krooniti möödunud nädalavahetusel Tallinnas toimunud Eesti meistrivõistlustel kaalukategoorias kuni 54kg parimaks naispoksijaks.
  • aripaev.ee
  • ST
Sisuturundus
  • 21.01.25, 08:00
Heldur Meerits: koolide edetabelid on kuritegelikud
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele