Eestis tabab haiglaväline südame äkksurm aastas kuni 700 inimest, ütles terviseameti tervishoiuteenuste osakonna nõunik Kalev Pahla.
Eesti elustamisstatistika põhjal teevad kõrvalviibijad enne kiirabi saabumist elustamisvõtteid ca 50% juhtudest.
„Paljudes teistes riikides, kus elanikonnale on pikemat aega ja süstemaatiliselt vastavaid teadmisi ja oskusi õpetatud, on see protsent 70. Seega, meie oskustes, aga ennekõike julguses, teist inimest eluliselt kriitilises olukorras aidata, on veel parasjagu arenguruumi,“ rääkis Pahla ja lisas, et aasta-aastalt on see olukord meil samuti paranenud.
Virtuaalkliinik kirjutab, et juba kümnendat aastat toimub ka Eestis elustamise teadlikkuse suurendamiseks oktoobrikuu teisel poolel aktsioon „Sinu käed päästavad elu“. Kiirabitöötajad õpetavad koos teiste tervishoiutöötajate ja Eesti Punase Risti instruktoritega elustamise põhitõdesid koolides, ettevõtetes, kaubanduskeskustes, spordihoonetes, raamatukogudes.
Elustamisoskuse abil võib võita inimelu
Instruktorid annavad huvilistele ülevaate nii äkksurma olemusest, abi kutsumisest, elustamisvõtete rakendamisest, kiirabi tegevusest ja samuti elustamisseadme AED (elektrišoki aparaat) kasutamisest. Elustamise nukk-mannekeeni abil mängitakse läbi tüüpiline äkksurma situatsioon, mille lahendamise etappide hulka kuuluvad juhtumi tuvastamine, kiirabi kutsumine ja esmane elustamiseks vajalik tegevus.
„Oskus abivajajat elustada peab olema sama loomulik nagu on tantsu- või ujumisoskus,“ sõnas Pahla. Elustamisoskuse väärtus on hindamatu – selle abil võib võita inimelu.
Automaatse elustamisseadme kasutamise õpetus
Seotud lood
Vinni spordikompleksi külastaja võib nüüd kergemalt hingata, sest hingamise lakkamise korral on abi sõna otseses mõttes käepärast – majas on olemas tipptasemel elustamisaparaat ning selle kasutamiseks väljaõpetatud inimesed.
Igal aastal annavad paljud inimesed endale lubadusi hakata tegelema spordiga. Liiga järsud muutused senises elukorralduses võivad aga tervisele hoopis kahju tekitada.
Regulaarne füüsiline aktiivsus on hea südametervise alustala, ent nii nagu iga asjaga, ei tasu ka sportimisega liiale minna. Kindlad märgid näitavad, millal hoogu tuleks maha võtta.
LDL-kolesterooli normi piires hoidmine on südame tervise seisukohalt võtmetähtsusega, mistõttu parem on alustada raviga varem kui hiljem ning parem kohe piisavas doosis kui vähehaaval, ütles ITK südamekeskuse juhtivarst Anu Hedman.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.