Lihtne ja tõestatud viis heade harjumuste tekitamiseks ja halbade murdmiseks koosneb neljast sammust.
- Harjumused vähendavad kognitiivset koormust ja vabastavad vaimset võimekust, et saaksite pöörata tähelepanu teistele ülesannetele. Foto: Shutterstock
Olgu missiooniks puusalt paar kilo maha raputada, esimene maraton läbida või töises plaanis uhke kannapööre korraldada, veename end tihti, et suur edu nõuab suuri samme. Tegelikult taandub aga kogu maagia igapäevaharjumustele, mitte kord elus tehtud muudatusele, selgitab koolitaja ja treener James Clear.
Aastal 2017 lõi Clear harjumuste akadeemia, millest sai üks peamisi treeningplatvorme neile, kelle eesmärgiks oli nii isiklikus elus kui ka töises plaanis paremaid harjumusi juurutada. Õigepea asusid ettevõtted ja plahvatuslikult kasvavad idufirmad oma juhte ja meeskondi just sellesse akadeemiasse koolitustele saatma. Tänaseks on harjumuste akadeemia lõpetanud üle 10 000 juhi, treeneri ja õpetaja.
Oma raamatus „Aatomharjumused“ kirjeldab James Clear lihtsalt ning hoogsalt, kuidas ehitada üles paremaid harjumusi ja seda mitte üksnes päevadeks või nädalateks, vaid terveks eluks. Raamatu selgrooks on neljast sammust koosnev harjumuste mudel ‒ signaal, himu, vastus ja preemia, ning neli käitumise muutmise seadust.
Seotud lood
Igal aastal annavad paljud inimesed endale lubadusi hakata tegelema spordiga. Liiga järsud muutused senises elukorralduses võivad aga tervisele hoopis kahju tekitada.
Miks on nii, et mõnikord suudame end kokku võtta alles tähtaja kukkudes, kuigi teame, et kiirustamisega kaasnev stress sööb hinge seest? Tuleneb see isikuomadustest või on seda halba harjumust võimalik välja juurida? Teadlane Olivia Remes selgitab nähtuse psühholoogilist tausta ning annab nippe, kuidas sellest võitu saada.
Dr Hendrik Streeck analüüsib oma raamatus „Meie immuunsüsteem“ rahvameditsiinis levinud võtteid.
Korralikud hügieenireeglid aitavad ennetada mitmeid haiguseid, ent liigne desinfitseerimine võib omakorda tervist kahjustada. Millest tasakaalu leidmisel lähtuda, selgitab raamatus "Meie immuunsüsteem" epidemioloogia professor Hendrik Streeck.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.