• 11.11.24, 10:28

Kuum tool: Trump lõpetab Ukraina toetamise

00:00
  • Martin Johannes TederMartin Johannes Teder
Kuum tool: Trump lõpetab Ukraina toetamise

Euroopa peab valmis olema selleks, et USA järgmine president Donald Trump lõpetab Ukraina toetamise ja võib teha Ukrainale kahjulikke kokkuleppeid Vladimir Putiniga, rääkis saates “Kuum tool” Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent, ameeriklane Matthew Crandall.

Suurim mure on Crandalli sõnul praegu Ukraina pärast – kas ja kuidas saadakse Ukrainat toetada juhul, kui USA pole nõus Ukrainat toetama. “99,9% tõenäosusega lõpetab Trump Ukraina toetamise, ta on seda jõudsalt kinnitanud,” ütles ta.

Crandalli sõnul on oluline mõista, et Trumpi uus ametiaeg tuleb teistsugune. “Esimesel ametiajal ta tuli tänavalt, ta oli ärimees, kes ei saanud muhvigi aru,” rääkis Crandall. “Ta ei saanud aru kuidas valitseda, kes on kes, mis on välispoliitikat – ta ei teadnud mitte midagi.” 

“Nüüd ta saab aru, mida on vaja teha, et olla tõhus ja teab, kes on ta liitlased,” ütles Crandall. “Trumpi administratsiooni tulevad inimesed, kes jagavad temaga sarnast maailmavaadet või on talle lojaalsed.” Crandalli sõnul näeme me palju tõhusamat Trumpi. Väga kallis ja pikaajaline toetus Ukrainale tema sõnul kaob ning eelarve toetust ei anna Trump kindlasti. “Võimalik, et mingi sõjaväe toetus jätkub, aga lühiajaliselt,” sõnas ta.

Crandall lisas, et kahjuks me juba sel aastal nägime, mis saab siis, kui USA peatab toetuse Ukrainale. “Ukraina hakkas tasapisi kaotama ilma USA toetuseta. Seda on väga raske asendada, Euroopa juhtidele on see äärmiselt suur väljakutse,” ütles ta.

Euroopa on juba osalt Trumpiks ettevalmistunud. Nato ja Euroopa Liidu liikmed on kaitsekulutusi tõstnud - see on teema, mis on Trumpi häirinud. “Tema näeb seda nii, et USAd kasutatakse ära,” sõnas Crandall.

Siiski leidis ta, et Euroopa peaks veelgi jõudsamalt kaitsekulude tõstmiseks valmis olema. “Trump mõtleb endast ja USAst,” rääkis ta. “See, et Trumpi administratsioonil oleks huvi Eestit kaitsta nii, et paneks Eesti huvid USAst eespoole, on küsitav.”

“Ma ei usu, et ta lahkuks Natost, aga see on vale küsimus,” ütles Crandall. “Küsimus on, millisel tasemel on USA nõus näitama solidaarsust Euroopa liitlastele. Kui on vaja rakendada artikkel 5, kas ta on ikkagi nõus? Veel tähtsam küsimus – millisel moel? Kas lihtsalt nii, et saadab mõned vennad siia, et olla vaatlejad ja toetada taristuga. Või läheb reaaalse jõuga kaitsma Euroopat.”

Juttu tuli Crandalliga veel USA überrikastest nagu Elon Musk ja nende diilidest ja mõjust Trumpile, lõhestunud USA ühiskonnast, demokraatide hävimisest valimistel ning vabariiklaste saavutatud poliitilisest superjõust.

Saate teises pooles räägib Ameerikast enne valimispäeva naasnud USAs tegutsev Bikeepi asutaja ja juht Kristjan Lind. Ta avab, mida Trumpi uuest ametiajast ootab, Trumpi poliitika mõjust majandusele ja Bikeepi sektorile ning milleks tuleb valmistuda.

Saadet juhib Äripäeva ajakirjanik Martin Teder.

Fotol Matthew Crandall.
Foto: Äripäev.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele