Inseneride puuduses on süüdi mitme asjaolu kokkusattumine: idusektori tähelend, kitsas matemaatika ja tähelepanuta jäänud inseneriharidus, rääkisid insenerifirmade juhid ja aasta noore ettevõtja nominendid saates “Kuum tool”.
Tööturul tuleb häid spetsialiste otsida kui tikutulega, kuna noori insenere ja tehnikuid tuleb koolidest vähe. Selles on süüdi insenerivaldkonna kuvand, mille järgi on insenerid vaid ülemõõduliste pintsakute ja ülikondadega härrasmehed. Seda püüavad aga insenerifirmade juhid murda.
Tootmise automatiseerimise lahendusi pakkuva ettevõtte Smitechi juht Sander Mitendorf selgitas, et start-up’e on kuvatud kui lahedaid, noori inimesi ja raha täis ettevõtteid. Seetõttu on noored ka idufirmasid rohkem loonud ning teised valdkonnad on tähelennust kõrvale jäänud. “Proovime seda kuvandit murda, et siin (inseneerias – toim) on ka noored ägedad tüübid,” ütles Mitendorf.
Samas tõdes inseneriharidusega ettevõtja, et ka lapsevanemad peavad oma lastele tutvustama erinevaid valdkondi ja pakkuma võimalusi katsetada. Mitendorf tõi näite, et ülikoolis ei olnud üks tema kursakaaslane kunagi akutrelli käes hoidnud.
Sadamarajatiste tootmisega tegeleva Top Marine Infra juht ja aasta noore ettevõtja tiitli võitnud Silver Pütsep, kes annab koolinoortele ka loenguid, ütles, et koolides peaks arendama tööõpetuse õppimisvõimalusi. “CNC-pink ilmselt neid ei huvita, aga kuidagi võiks integreerida tahvelarvuteid näiteks,” sõnas ta.
Pütsepa hinnangul on inseneeria populariseerimiseks tehtud juba õigeid samme, kuid tema arvates võib murekoht tekkida siis, kui see informatsioon ei jõua õpilasteni või see jääb nende jaoks liiga kaugeks.
Ettevõtjad leiavad, et inseneeriat peab tutvustama enne, kui õpilane lõpetab keskkooli, sest selleks ajaks on karjääriotsus juba tehtud. Ülikoolides on inseneritudengitel tugevad programmid ja eriala organisatsioonid, kuid tööturule tuleb insenere endiselt liiga vähe. Eraettevõtted saavad koolinoorte inseneeriahuvi toetada, kuid initsiatiiv peab tulema riigilt, tõdesid insenerifirmade juhid.
Ka inseneride palgatase on kõrge ning värske ülikooli lõpetaja võib ühe-kahe aastaga saavutada 3000eurose palgataseme. Seega murekoht on palju kaugemal kui palk või töökoha kättesaadavus.
Ettevõtjad tegid juttu ka eksporditurgudest, aasta noore ettevõtja nominatsioonist ja tunnustusest, inseneriharidusest täpsemalt ning kodukontori kultuurist ja spetsialistide palgasurvest.
Intervjueeris Stiine Reintam.
Fotol: Top Marine Infra omanik ja juht Silver Pütsep (vasakul) ning Smitechi omanik ja juht Sander Mitendorf.
Foto autor: Liis Treimann.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.