Käesoleval aastal, millest pool juba möödas, tähistavad sajad Põhja-Eesti külad oma 780. aastapäeva. Seesugune traditsioon sai suurejoonelise alguse 30 aasta eest. Ent milline on kõnealuse sündmuse ajalooline taust?
- Pada linnamägi ja Padaorg on paljudele tuntud, ent Pada jõel asus kunagi Põhja-Eesti suurim vesiveski. Ka Pada võib tänavu tähistada 780. aastapäeva. Foto: Robert Türn. Foto paikneb Eesti Rahva Muuseumi fotokogus
Meil tuleb rännata ajas tagasi XIII sajandi esimesse poolde, mil eestlaste maa oli langenud võõrvõimu alla. Teame, et aastail 1219-1220 alistas Taani kuningas oma võimule Virumaa, Rävala ja Harjumaa (viimased kaks sulandusid peagi üheks ajalooliseks Harjumaaks), tehes seda teravas konkurentsis Liivimaa ristisõja pearaskust kandnud Saksa orduga. Viimane nõustus Taani ülemvõimuga Harju-Viru aladel alles Stensby rahulepinguga, mis sõlmiti aastal 1238. Põhja-Eestis algas Taani aeg.
Seotud lood
Ehkki arreteerimised olid toimunud juba aasta aega, alates juunipöördest 1940, püüti neid rahva seas seostada iga konkreetse arreteeritu varasema tegevuse ning poliitilise aktiivsusega. Seda, et ära võidakse viia perede kaupa, halastamata isegi lastele, ei osatud näha ka kõige õudsamas unenäos.
Tänavu täitub Toolse linnuse rajamisest 550 aastat. Kirju ajalooga linnust saadavad mitmed legendid ja põnevad faktid, mida meiega jagab SA Virumaa Muuseumid vanemteadur Uno Trumm.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.