Veel hiljaaegu võis Juhan Aaret pidevalt kohata Lääne-Virumaa keskraamatukogu teisel korrusel, kus ta riiulite vahel istudes tööd tegi. "Ikka peab vaimu erksa hoidma," sõnas mees kevadel, mil temaga viimati juttu ajasin.
- Juhan Aare ja salajane nõukogudeaegne kaart Rakvere ümbruses tehtud fosforiidiuuringute puuraukudega. Foto: Tallinna Televisioon
Ega Juhan täpselt öelnudki, millega ta tegeleb. "Tööd teen, ikka tööd," muigas ta. Ja rääkis, et sügisel tahaks ühe asja koos teha. Aga sinna see tahtmine jäigi. Toona Juhan mulle ei öelnud ja nüüdseks on tema töötamine lõppenud, sest raske haigus, millega mees pikemat aega võitles, võttis lõpuks oma.
Puhka rahus, Juhan. Ja sügav kaastunne lähedastele.
Juhan Aare (20. veebruar 1948 - 6. oktoober 2021) sai tuntuks kui üks fosforiidisõja algataja aastal 1987, mil ta ETV ajakirjaniku ja keskkonnateemasid kajastava saate Panda saatejuhina kutsus ellu üldrahvaliku võitluse Virumaale fosforiidikaevanduste rajamise vastu.
Muu hulgas on ta olnud riigikogu liige aastatel 1992-1999 ja Vihula vallavolikogu esimees 2002-2005. Riigikogust lahkumise järel pühendus Juhan Aare filmidokumentalistikale. Eriti südamelähedane oli ta fosforiiditeema.
Vahepeal jõudis Aare olla mõned kuud Rahvaliidu esimees, aga see amet tõi talle ainult palju pahandusi kaasa.
Mitmekülgse inimesena oli Juhan Aare ka paljude raamatute autor, Eesti noortemeister ratsutamise takistussõidus 1961. aastal ja Eesti ühe esimese rokkansambli Pop-Omega trummar aastatel 1964–1967. Aastatel 1993–1998 oli Aare Eesti Ratsaspordi Liidu president ja Eesti Olümpiakomitee liige.
Seotud lood
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.