Vabadusristi kavaleride hulka kuulub ligi 50 naist, kuid vaid kaks nendest olid eestlased. Üks neist – Salme Bergmann – oli tihedalt seotud ka Lääne-Virumaaga.
- 3. jalaväepolgu ohvitserid ja halastajaõde Salme Bergmann. Foto: Rahvusarhiiv
Koolipõlves sai 10. märtsil 1896 Helme kandis Leebikul Koosi talus sündinud Salme Melanie Bergmann tuntuks mõisa metsas jäneseid ja ka suuremaid loomi salaja küttides.
Korra läinud Penuja külapeol poisid ärplema, kes neist on parim laskur. 17Aastane Salme kihutanud õhku visatud panamakübarast haavlilaengu läbi nii, et maha kukkusid vaid räbalad ja noormehed jäid pikkade nägudega vahtima.
Vabadussõja puhkedes oli Salme vend Ollimar üks kohaliku võitlussalga organiseerijatest ning peagi haarati selle tegevusse ka Salme ning temast kaks aastat noorem õde Linda.
Salmest sai luuraja, kes liikus ringi närustes rõivastes vanaeidena ning tõi teateid enamlaste liikumiste ja vahel ka plaanide kohta.
Seotud lood
Tartu rahuleping, mis sõlmiti 2. veebruaril 1920, lõpetas Vabadussõja Eesti vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Rakveres meenutavad Vabadussõda Amandus Adamsoni loodud mälestussammas (õigemini küll selle koopia) Ausambamäel ja pisut vähem tuntud mälestustahvel sõjas langenud koolipoistele Rakvere gümnaasiumis. Ja loomulikult langenute hauad kalmistutel.
Väike-Maarja kalmistul on mälestuskivi kindralmajor August Kasekambile, kelle elutee katkes 5. oktoobril 1942 Venemaal Saratovi oblasti surmalaagris, ja tema abikaasale Lindale, kes puhkab Yorki kalmistul Torontos.
Rägavere Vabadussõja mälestusmärk on üks väheseid Eestis, mis püstitatud, et lisaks langenutele meenutada kaotatud lahingut. Täna möödub mälestusmärgi avamisest 90 aastat.
Kui inimesed elaksid igavesti, saaks demokraat ja humanist ning tuntud ajaloolane Peeter Tarvel täna 127aastaseks. Paraku pole meile igavest elu antud.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.