Ühe aktiivsema ja andekama tegelasena on Kadrina Haridusseltsi kroonikaraamatutes kirjas Udriku mõisa moonaka Rein Lubja nimi. Rein Lubja ehk Suure Reinu töökus ja andekus tundus kohalikule rahvale omamoodi imena.
Küllap liigub talent geene mööda, sest Reinu ema neiupõlvenimi oli Kreutzwald ja Reinu vanaisa Rein oli kuulsa kirjamehe onu. Rein Kreutzwaldi peres hooliti vaimsetest varadest, osati lugeda ja kirjutada ning tunti nootigi. Oskused viis kaasa ka peretütar, kes pärandas need omakorda oma lastele.
Rein Lubi sündis 25. märtsil 1860 Jõepere mõisa lähedal Arukülas, kus isa pidas rehepapi ametit ja ema oli mõisaproua laste ammeks. Kui perekonnapea suri ja tulekahjus hävis tammepakku peidetud rahatagavara, ei jäänud emal muud võimalust, kui kaevata Kraamanni talu maa peale auk, sellele katus peale ehitada ja koos seitsmeaastase Reinuga sisse kolida.
Seotud lood
Veidi enam kui 90 aastat tagasi hoidsid Virumaa põhjaosas inimesi ärevil mitu mõrtsukatööd ja kahtlast surmajuhtumit. 1932. aasta jaanuaris selgus, et tõenäoliselt on nende taga Sagadi Sihiotsa talu perepoeg.
Rahvasuu rääkis aastakümneid hullust krahvist ja filmimehed panid ta isegi mängufilmi „Jüri Rumm“ tegelaseks, ehkki hull krahv Peter von Manteuffel elas selle filmi tegevusajast mitukümmend aastat varem.
Karkuse küla on üks üpris mahajäetud kant Tapa vallas Nõmmküla ja Jootme vahel. Omal ajal oli Karkusel aga mõis, mis kuulus nagu Sagadi ja Tapa von Fockide suguvõsale. Ja selles mõisas juhtus kummalisi lugusid.
1816. aasta augustis, pärast Eestimaa talurahvaseaduse vastuvõtmist, puhkes Kalvi mõisas talupoegade vastuhakk, mis on muuhulgas andnud Mihkel Aitsamile ainet ajalooliseks jutustuseks „Sunnitöölise märgi all“.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.