1816. aasta augustis, pärast Eestimaa talurahvaseaduse vastuvõtmist, puhkes Kalvi mõisas talupoegade vastuhakk, mis on muuhulgas andnud Mihkel Aitsamile ainet ajalooliseks jutustuseks „Sunnitöölise märgi all“.
- See Theodor Albert Sprengeli pliiatsijoonis Kalvi mõisast on pärit küll pisut hilisemast ajast ehk 1894. aastast. Foto: Eesti Rahva Muuseum
Sündmused said alguse sellest, et taluperemees Harika Madis hakkas mõisavalitsejale Vernerile, kes nõudis temalt võlgu jäänud teopäeva ärategemist, käsitsi vastu. Madise neine Krõõt ähvardanud, et küllap Kalvi valitseja lastakse samuti maha, nagu Vasta valitseja, „kes oli nagu mõrtsukas ringi jooksnud“.
Mõned päevad hiljem ütles Madisele Adomäe Jaan, keda külarahvas Nulli Jaaniks kutsus, et „ärgu ta muret tundku, nad hoiavad kõik kokku ja ei lase kedagi mõisa viia“.
Seotud lood
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.