Tulumaksu laekumine kerkib jõudsalt, aga omavalitsused küsivad raha juurde
Mais laekus enamikule Lääne-Virumaa omavalitsustele umbes kümnendiku võrra rohkem tulumaksu kui aasta varem. See tähendab, et palgad on võrreldes mulluse maiga kerkinud. Või siis hoopis töökohti juurde tulnud.
Omavalitsused saavad tulumaksust rohkem raha kui mullu, kuid kulud kipuvad ikka tulusid ületama. Foto: Liis Treimann
Kõige suurem oli tulumaksu laekumise kasv mais Haljala vallas, kus raha kogunes valla kassasse koguni 12,1 protsenti rohkem kui 2021. aasta mais. Palju ei jäänud maha ka Viru-Nigula vald 11,7 protsendi suuruse kasvuga.
Eestis tööle hakkava põgeniku palgalt saadud maksutulu läheb praegu aadressita isikute kategooriasse, isegi kui inimene on omavalitsusse sisse kirjutatud – nõnda näeb seadus ette ka eestlaste puhul. Rahandusministeeriumi andmeil on aga KOVid ise nii tahtnud.
Valitsuskomisjon ning Eesti Linnade ja Valdade Liit alustasid teisipäeval kohalike omavalitsuste 2023. aasta riigieelarve ning järgmise perioodi eelarvestrateegia läbirääkimisi. Peamiste aruteluteemadena on fookuses tulubaasi ja riigilt omavalitsustele laekuva raha suurus ning suurem finantsautonoomia, et omavalitsustel oleks võimalik senisest rohkem ise otsustada oma vahendite kasutamise üle.
Kuigi märtsi viimasel päeval üle kivide ja kändude vastu võetud Tapa vallaeelarve näeb ette palgatõusu vallavalitsuse ja valla allasutuste töötajatele tagasiulatuvalt aasta algusest, siis vallavalitsuse 20. aprilli korralduse kohaselt pole see sugugi nii.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.