Häid mõisahärrasid on ikka olnud, kuigi rahva mälestustes on nad pigem erandid. Tänane lugu räägib just ühest taolisest. Natuke võõraste sulgedega ehtimine see on, aga kui elu oleks läinud natuke teistmoodi, oleksid head mõisahärrat taga nutnud virulased, mitte Tartumaa rahvas.
- Nikolai von Essen. Foto: Rahvusarhiiv
Nikolai von Essen sündis 9. juunil 1839. aastal Peterburis, sealses paažikorpuses sai ta ka oma peamise hariduse. Edasi ootas sõjaväekarjäär, mis aga ebaõnnestus.
Kui vanem vend jõudis kindralleitnandi paguniteni, siis Nikolai lahkus 1860. aastast sõjaväest „vaid“ kaardiväekaptenina. Erru pöo ta sunnitud minema tapmissüüdistuse tõttu. Kuidas täpselt need asjaolud olid, on praegu juba raske kindlaks teha.
Edasi töötas ta kuni 1863. aastani Viru- ja Järvamaa maakohtu assessorina. 1861. aastal sai ta aga vanemate toetusel 125 000 hõberubla maksma läinud Annikvere ja Karula mõisate omanikuks Virumaal.
Nottbeckidelt need mõisad osteti ja mingil hetkel neile ka tagasi müüdi, sest 14. aprillil 1863 suri Nikolai isa Otto Reinhold von Essen 65 aasta vanusena südamerabandusse.
Seotud lood
Eestimaa rüütelkonna peamees oli justkui Eestimaa kubermangu president-peaminister. Viimane ja ka kuulsaim mees selles ametis oli Aaspere mõisahärra Eduard von Dellingshausen.
1906. aasta alguses kihutasid mööda Virumaad ringi karistussalgad, kes saadeti Eestisse maha suruma talupoegade stiihilisi väljaastumisi. 12. märtsil 1906 said virulased viimaks karistussalkadest lahti.
Valgustatud kirjamees Friedrich Gustav Arvelius leidis, et tema kohus on kultiveerida eesti keelt ja eesti keeles kirjutada, et aidata nii kaasa "oma vendade heaolule".
23. mail 1816. aastal kinnitas tsaar Aleksander I Eestimaa talurahvaseaduse, millega anti talupoegadele isiklik vabadus. Analoogseid kohalikke “seadusi” oli aga osa Eestimaa mõisnikke juba eelnevalt oma mõisates kehtestanud. Tuntuimad sellistest nn eraõigustest on Vigala ja Halliku eraõigused. Kõige radikaalsem ja kaugemaleminevam on aga Kandle mõisniku Peter Frommhold von Löwis of Menari 1801. aastal koostatud Kandle eraõigus.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.