Rakvere linna sünnipäeva tähistamine 12. juunil ei ole sugugi vana komme. Omaaegses Eesti vabariigis ei teatud sellest ööd ega mütsi. 90 aastat tagasi valitsesid Rakveres linna päevade peomelu asemel hoopis väga nukrad meeleolud.
- Koolitund Rakvere õpetajate seminaris. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Põhjus kurvastamiseks oli selles, et 8. juunil 1932 sulges igaveseks oma uksed Rakvere õpetajate seminar ning maja, kus kool asus, anti vabariigi valitsuse korraldusega üle kaitseväele.
11. juunil 1932 kirjutas ajaleht Virulane seminarist mitu lugu. Oli ju tegemist Rakvere linna ja tegelikult kogu Virumaa jaoks üliolulise õppeasutusega.
„Kolmapäeval lõpetas Rakvere õpetajale seminar kooli sulgemise puhul oma tegevuse nii ametlikult kui ka tegelikult. Sel puhul korraldatud lõpp-aktusest võttis osa hulgaline seminari pere oma õpilaste, õpetajate, endiste lõpetajate ja kutsutud külaliste näol.
Päeva tähtsust ja pidulikkust tuletas aktusele minejatele juba kaugelt meele tumedal metsafoonil kerkivatel seminari hoonete katuseharja kõrgemal tipul lehviv riigi simi-must-valge trikolor.
Kuna aga tegemist oli seminari matusepäevaga, siis olid nupukamad seminari poisid keskpäeval lasknud lipu poolde vardasse, sest oli ju tegelikult seminar surnud. Viperust märgati aga peagi ja tõmmati lipp lehvima täite vardasse uuesti.
Seotud lood
Rahvaülikoolid on üldises mõistes täiendharidust andvad kultuurharidusasutused. Esimese rahvaülikooli asutas Nikolaj Frederik Severin ehk lihtsalt NFS Grundtvig Taanis 1844. aastal. Eesti esimene rahvaülikool - Virumaa rahvaülikool - rajati 1925. aastal ja selle asukohaks sai Kunda mõis.
Ei ole vist palju neid, kes suudavad paugu pealt öelda Eesti vabariigi esimese peaministri nime. Kadrina külje alt pärit Otto Strandman on aga väärt, et teda meenutada.
1920. aastatel koondusid noored kunstnikud Eesti Kunstnikkude Rühma, mille kandvamateks jõududeks olid kolm Virumaaga seotud meest - Henrik Olvi, Märt Laarman ja meie tänase loo kangelane Arnold Akberg.
1891. aasta 8. märtsil sündis Rakke postiametniku perre, kus ootas ees juba tütar Marta, poeglaps, kes sai nimeks Heinrich. Tüdrukust kasvas lastekirjanik ja tõlkija Marta Sillaots, poisist sai aga hüdrobioloog Heinrich Riikoja.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.