Eile toimusid Otepää valla algatatud ja sõjahaudade komisoni ning kaitseministri otsusega Eesti sõjamuuseumi korraldatud väljakaevamised Otepää Teises maailmasõjas hukkunute arvatava ühishaua kohal, kuid mingeid säilmeid ei leitud.
- II maailmasõjas hukkunute ühishaud Otepääl Foto: Kultuurimälestiste register
Väidetav Teises maailmasõjas langenute ühishaud koos 1957. aastal rajatud ja 1970. aastatel uuendatud hauatähisega asus Otepääl Tartu tänava ja Palupera tee nurgal, kuhu Nõukogude okupatsiooni ajast pärinevatel andmetel pidi olema maetud 34 inimest.
Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ütles, et oli ootamatu, et arvatavasse sõjahauda ei olnud maetud mitte kedagi. "On küll tavaline, et ametlikud andmed langenute arvu kohta ja see, kui mitme inimese säilmed hauast tegelikult leitakse, ei klapi, kuid et sõjahaud osutub täielikult propagandistlikuks võltsinguks, on Eestis esmakordne," rääkis Lill.
Otepää vallavanem Jaanus Barkala sõnutsi sai kinnitust kohalik pärimus. "Ka vanemad kohalikud inimesed kinnitasid, et sinna pole tegelikult kedagi maetud. Mul on hea meel, et Otepää linnaruum vabanes ebasobivas kohas asuvast ja fiktiivsest monumendist," ütles Barkala. Otepää vald pöördus kaitseministeeriumi juures tegutseva sõjahaudade komisjoni poole ebasobivalt keset linna asuvasse hauda maetud langenute ümbersängitamiseks kalmistule tänavu aasta alguses.
Vastavalt sõjahaudade kaitse seadusele korraldas väljakaevamised kaitseministeeriumi valitsemisalas tegutsev Eesti sõjamuuseum koostöös Otepää vallavalitsuse ja Eesti kütusemüüja Olerex valdusfirmaga AS Aqua Marina, mis kinnistut vallalt rendib.
Pärast Teist maailmasõda hakati Eestis keskvõimu korraldusel sõjas langenute üksikhaudu koondama nn "vennashaudadeks" asulate keskustesse, et sel viisil luua "pühamud", millel on matmispaiga puutumatus. Nii rakendas Nõukogude võim surnud ideoloogilise kasvatustöö ja inimeste ajalooteadvuse ümberkujundamise teenistusse.
2007. aastal võttis Riigikogu vastu sõjahaudade kaitse seaduse, mis võimaldab ebasobivasse kohta maetud sõjas langenud koos hauamonumendi teisaldamisega ümber matta kalmistule.
Viimase paarikümne aasta jooksul on Eestis ümber maetud sadu Teise maailmasõja osapoolte - nii Saksa kui ka Punaarmee langenute säilmeid.
Vanadest ajalehtedest saab lugeda vähemalt kahest matmisest:
8. detsembril 1940 maeti kohta, kus praegu asub Rakvere punamonument ümber umbes 30 inimese säilmed, kes olid tapetud aastatel 1918–19 valge terrori ajal (sh 12 raudtejaama juures sakslaste poolt hukatud punakaartlast).
22. aprillil 1945 maeti ümber 50 hukkunut - ümbruskonnas langenud punaarmeelased, partisanid, hukatud parteitöötajad jt .
Seotud lood
Rakveres on tänase seisuga kaks punasümboolikaga monumenti, millest üks vajaks teisaldamist, ütles Rakvere linnapea Triin Varek, vastates EKRE esindajate Aarne Mäe, Eino Vaheri ja Anti Poolametsa arupärimisele Rakvere linnavolikogus.
Ajal, mil jätkuvalt Rakvere kesklinnas seisev punamonument kütab kirgi, tasuks ehk meenutada, et tegelikult on Rakveres olnud terve rida nõukogude okupatsiooni põlistavaid mälestusmärke ja mälestustahvleid, millest lõviosa on eemaldatud.
EKRE esindaja Tapa vallavolikogus Aigar Põder tegi erakonna nimel juba teise ettepaneku kõrvaldada Tapal Paide maantee ääres asuv punamonument.
Täiendatud läbivalt.
Kui enne lihavõttepühi virutati Tallinna pronkssõduri rinnast viisnurgakujuline orden, siis pühade ajal langes vandaalide ohvriks punamonument Tapal.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.