Riigikohtu hinnangul on valla- või linnavolikogu liikmeks pürgijal õigus nõuda kohalikult omavalitsuselt teise kandidaadi elukohaandmete kontrollimist, sest nii-öelda poliitturism võib vähendada tema võimalusi saada valituks.

- Riigikohtu hoone Tartus. Foto: Silver Gutmann
Kohtus arutusel olnud juhtum puudutas kolme mullustel kohalikel valimistel erakonna Isamaa nimekirjas Elva vallavolikokku pürginud inimese kaebust. Kaebajate arvates poleks neli valimisliidu Sinu Elva vald ja reformierakonna kandidaati tohtinud valimistel osaleda, sest nad ei elanud tegelikult Elva vallas.
Kaebajate hinnangul on tegemist n-ö poliitturismiga – tuntud inimesed registreerivad end valimiste eel elama omavalitsustesse, kus nad tegelikult ei ela.
Selline praktika aga moonutab valimistulemusi ja läheb vastuollu põhiseadusega, sest kohaliku elu küsimuste lahendamine peab jääma kohalikele elanikele, kes on omavalitsusega piisavalt seotud ning tunnevad kohalikku elu ja vajadusi.
Seetõttu taotlesid kaebajad halduskohtult, et Elva valda kohustataks muutma rahvastikuregistris tegelikult mujal elavate kandidaatide elukohaandmeid. Ent halduskohus tagastas kaebuse kaebeõiguse puudumise tõttu ja sellega nõustus ka ringkonnakohus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riigikohus leidis, et kohalikel valimistel kandideerijate tegeliku elukoha ja rahvastikuregistri andmete kokkulangemist tuleb kontrollida ning kordas oma varasemat seisukohta, et põhiseaduse järgi saavad kohaliku elu küsimusi otsustada üksnes tegelikult selles omavalitsuses elavad inimesed.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.