Pärast Teist maailmasõda oli Rakvere teatri üheks alustalaks August Lääne, kes küll suuremaid teatriajalukku läinud tegusid tegi enne sõda Narvas.
- August Lääne nimiosas Andrei Korneitšuki näidendis "Platon Kretšet" Rakvere teatris 1945. aastal. Foto: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
August Lääne sündis 29. juunil 1899. aastal Piira mõisa töölise perekonnas. Omandanud hariduse Rakvere ministeeriumikoolis, võttis ta aktiivselt osa õpilaste teatriüritustest.
Kodukohas Piiral korraldas ta kultuurielu - organiseeris ning juhatas näiteringe ja laulukoori, õpetas deklamatsiooni.
Asunud elama Narva, leidis August Lääne seal ees tugeva teatritraditsiooni ning Võitleja seltsis edukalt tegutseva näiteringi. 1921. a astus ta esmakordselt näitlejana Võitleja lavale.
Aga kodukanti sattus ta vahepeal tagasi, sest näitlemise kõrvalt õppis ta 1929-1932 Rakvere õpetajate seminaris ja haris end hiljem ka Narva rahvaülikoolis.
Seotud lood
Täna on Rakvere vallast pärit kultuurimehel Lembit Antonil 100. sünniaastapäev. Ta oli näitleja, lavastaja, muusik ja küpses eas hakkas ka väga produktiivseks raamatute kirjutajaks.
Rakvere teatrimaja avati küll juba 24. veebruaril 1940. a. ja esimese etenduse, August Kitzbergi “Tuulte pöörises” esitas Rahvamaja ja Hariduse Seltsi näitering 25. veebruaril, kuid kutselist teatrit tollal Rakveres veel ei olnud.
Porkuni sädeinimestel oli ammu soov eestikeelse teatri ühele rajajale tema sünnimaja külge riputada mälestustahvel. Täna sai unistus teoks. Porkuni mõisa aedniku pojana sündinud Aleksander Harald Trilljärv oli ka ise pidulikul sündmusel kohal. Näitleja ja lavastaja Üllar Saaremäe osalusel kõlasid onu Leksi tänusõnad.
Täna möödub 130 aastat legendaarse näitleja ja ühe eesti lasteteatri rajaja August Sunne sünnist.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.