Eesti ilutseb kindlalt Euroopa inflatsioonitabeli tipus
Eesti juuni inflatsiooninumber jäi Eurostati andmetel pidama 22 protsendile, mis on 25 aasta suurim, sellist numbrit pakkus Eestile ka kuu alguses avaldatud kiirhinnang.
Balticconnectori Paldiski kompressorjaam. Foto: Andras Kralla
Artiklisse lisatud graafikust näeb, milline on inflatsioonitempo teistes Euroopa riikides. Eestile järgnevad Leedu ja Läti vastavalt 20,5 protsendi ja 19,2 protsendiga.
Kes kaotab võimalikus gaasisõjas rohkem, kas Venemaa või Euroopa Liit? Venemaad ja Gazpromi ootaks sissetulekute vähenemine, kuid Euroopa Liidus võib gaasi hind selle peale veel mitu korda tõusta ja kõigile ei pruugi seda ka jaguda.
Kasutatud riiete poed ehk taaskasutuspoed ja roheline mõtteviis muutuvad aasta-aastalt levinumaks. Inimesed hakkavad vähendama või lausa eirama kiirmoe tarbimist ning ostavad kasutatud riideid.
Selveri äriarvestuse juhi Kristjan Andersoni hinnangul võib toidukaupade inflatsioon kerkida 25 protsendini, kuid võib loota, et septembris hakkab hinnatõus taanduma. Samas usub Anderson, et toidu kahekohalisi inflatsiooninumbreid näeme järgmise aasta varakevadeni.
Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks juunis võrreldes maiga 2,7% ning võrreldes eelmise aasta juuniga 21,9%. Mulluse juuniga võrreldes olid kaubad 17,9% ja teenused 29,7% kallimad.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.