17. augustil 1903. aastal sündis Kohtla mõisa meieri pojana eesti geoloogia suurkuju, akadeemik ja Tartu riikliku ülikooli geoloogiakateedri juhataja Karl Orviku - mees, kellele püstitatud mälestussammas sadakond aastat hiljem lihtsalt haihtus.

- Karl Orviku välitöödel. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Kui väike Karl sai kolmeaastaseks, kolis perekond Püssi mõisa. Kuueaastaselt taheti Karli panna õppima köstrikooli. Lüganuse köstri tütred pidasid väikest erakooli õppimist alustavatele lastele, kuhu Karl koos õega saadetigi.
Aga see kool Karlile ei istunud ja pärast esimest koolipäeva ta enam kooli ei läinud.
Päris koolita ta siiski ei jäänud. Aasta hiljem, 1910. aastal alustas ta Erra-Liiva koolis oma haridusteed, mida jätkas Rakvere kolmes koolis. Nagu Karl hiljem ise kirjutab oma lapsepõlve kohta, oli ta õppeedukuselt üks tavaline keskpärane õpilane, kellel vahel jäid ka koolitükid tegemata. 1915. a. asus nooruk õppima Virumaa poeglaste reaalgümnaasiumi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pikkade aastate vältel kandis Artur Luha oma õlul Eestis tehtud geoloogilise uurimistöö suunaja ning organiseerija rasket koormat.
Täna 110 aastat tagasi sündis Kadrina Hariduse Seltsi kooli juhatajal, tunnustatud pedagoogil ja geograafil Jakob Kentsil poeg Paul, kellest sai geoloog ja maailma üks tunnustatumaid vasemaardlate uurijaid.
Ernst Julius Öpik oli üks rahvusvaheliselt tuntumaid eesti teadlasi ja tema kuulsus ulatus isegi kaugele Aafrikasse, sest näiteks nii Malis kui ka Mauretaanias on välja antud tema portreega postmark. Ta oli teadlane, keda tema lugematud õpilased kutsusid Viimaseks Suureks Igakülgseks, andes niiviisi märku oma õpetaja ülilaialdastest teadmistest nii astronoomias kui muudeski valdkondades.
Sauevälja küla Tõnurahva talus 1917. aasta 9. märtsil sündinud Endel-Jakob Kolde oli teadlane, kelle nimi on hästi tuntud paljudes maailma ülikoolides.
Tänapäeva töömaailmas kohtuvad kontorites sageli erinevad põlvkonnad: beebibuumerid, X-põlvkond, milleeniumilased ja Z-põlvkond. Igaühel neist on oma ootused, tööharjumused ja suhtumine töökeskkonda. Selline mitmekesisus võib tunduda keeruline, kuid pakub ka väärtuslikku võimalust õppida ja kohaneda erinevate lähenemistega.