Kui riigikogu toetab tänasel valitsuse istungil heaks kiidetud nn ühekordse plasti direktiivi ülevõtmise eelnõud, siis keelustatakse Eestis paljude plasttoodete müük.
- Valitsus otsustas keelustada mitmete levinud plasttoodete müügi ning seada täiendavad nõuded avalike ürituste korraldajatele ja joogitööstusele. Fotol on tehtud 18. juulil Kadriorus, kui president Alar Karis nimetas valitsuse ametisse ja riigikogus andsid ametivande Kaja Kallase teise valitsuse ministrid. Foto: Andras Kralla
Näiteks ei tohi eenõu kohaselt enam müüa plastist vatitikuvarsi, söögiriistu, taldrikuid, kõrsi, joogisegamispulki, õhupallide varsi, vahtpolüstüreenist valmistatud toidu- ja joogipakendeid ning joogitopse. Müügikeeld hakkab kehtima eelnõu jõustumise hetkest.
Osadele plasttoodetele tuleb edaspidi lisada märgistus, millega teavitatakse tarbijat plasti olemasolust tootes ja selle ebasobivast kõrvaldamisviisist ning mõjust keskkonnale. Sellisteks toodeteks on näiteks hügieenisidemed, tampoonid, niisutatud pühkepaber, filtriga tubakatooted, joogitopsid.
Alates 1. jaanuarist 2024. aastast peab avalikel üritustel toidu ja joogi serveerimiseks kasutama korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu.
Hiljemalt alates 3. juulist 2024 peavad kõigi kuni 3-liitriste plastpudelite plastist korgid ja kaaned kinnituma pudeli külge. 2025. aastaks peab plastist joogipudelite valmistamisel nende koostises olema vähemalt 25% ringlusse võetud plasti.
Täna valitsuses heakskiidu saanud jäätmeseaduse, pakendiseaduse ja tubakaseaduse muutmise eelnõuga võetakse üle Euroopa Liidu direktiivi muudatused, mille ülevõtmise tähtaeg oli juba 3. juulil 2021. aastal.
Minister Madis Kallas: see on suur samm edasi
Keskkonnaministeeriumi teatel selgus 2016. aastal Euroopa Liidus läbi viidud uuringust, et plast moodustab 80–85% mereprügist. Sellest omakorda pool on ühekordsed plasttooted.
„Liikusime täna suure sammu edasi, et vähendada plastireostust meie elukeskkonnas. Uuringud on näidanud, et maailmameres on praeguseks juba üle 150 miljoni tonni plastikut ja igal aastal lisandub hinnanguliselt 5–12 miljonit tonni. Ühekordsetel plasttoodetel on negatiivne mõju meie keskkonnale, tervisele ja majandusele ning seetõttu on viimane aeg võtta vastu konkreetsemad meetmed, millega vältida ja vähendada plastoodete jäätmete teket,” sõnas keskkonnaminister Madis Kallas pressiteate vahendusel.
Plaanitavate piirangute eesmärk on vähendada jäätmeteket, soodustada korduskasutust ja vähendada prügistamist. Muudatused puudutavad ühekordselt kasutatavate plasttoodete turule laskmise piiranguid, märgistamist, tarbimise vähendamist, laiendatud tootjavastutuse kohustusi, tarbija teadlikkuse suurendamist, toote disaininõudeid ja liigiti kogumist.
„Ehkki esmane eelnõu oli pisut ambitsioonikam, oleme nüüdseks huvigruppidega koostöös mitmest algsest ettepanekust loobunud. See aga ei tähenda, et pakenditootjad oleksid vabastatud plasti vähendamise pingutusest. Vastupidi, nad peavad ise otsustama, milliste meetmetega saavutavad oma ettevõttes plastist ühekordselt kasutatavate toidupakendite ja joogitopside ambitsioonika ja pideva vähenemise aastaks 2026,” selgitas keskkonnaministeeriumi pressiteates asekantsler Kaupo Heinma.
Seotud lood
Kork peab ka pärast pudeli avamist selle küljes kinni olema
Joogitootjad peavad ühekordse plasti direktiivist tulenevalt jõudma lahenduseni, mis võimaldaks juba 2024. aasta suvest müüa karastusjooke nii, et kork oleks püsivalt pudeli küljes. Tootjate sõnul võib see keskkonnale kasu asemel kahju tuua, sest materjalikulu kasvab, kirjutavad
Tööstusuudised. Mõned päevad tagasi tuli Rakvere eramu hoovi kurnatud siil. Inimestele tundus, et tillukese loomaga kõik päris korras ei ole ja ta vajab abi. Eelaimus osutus tõeseks.
Väikesed mikroosakesed on juba levinud peaaegu kõikjale maakeral. Nüüd avastasid teadlased esmakordselt mikroplasti ka inimverest ja pelgavad, et see on selle vahendusel jõudnud ka organitesse.
Uus keskkonnaminister Madis Kallas rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et temani on tulnud juba ettepanekuid ja soove, mida ei ole sõnastatud koalitsioonileppes. Lisaks rääkis ta intervjuus ka metsanduse arengukavast ja puidutööstusest ning oma töö olulisematest eesmärkidest. Raiemahud tuleb üle vaadata eelkõige riigimetsas, aga kogu Eesti ulatuses.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.