Üks kuu rohkem kui 89 aastat tagasi sai Rakkest pärit Ernst Birnbaumist mees, kes maapinnast kõige kõrgemale pääsenud. 30. septembril tõusis stratostaat SSSR-1 19 kilomeetri kõrgusele ja üks kolmest pardal viibinud mehest oli Ernst Birnbaum.
- Stratostaadi SSSR-1 meeskond - Ernst Birnbaum (paremalt), Konstantin Godunov ja Georgi Prokofjev. Foto: Vikipeedia
Ernst Birnbaum sündis 31. oktoobril 1894 Rakke hobupostijaama sepa Kaarel Birnbaumi ja tema naise esimese lapsena. Ernst õppis Rakke külakoolis ja kolm aastat Simuna Noorsoo Kasvatuse Seltsi koolis ning töötas õppetööst vabal ajal postipoisi abilisena.
Pärast Simuna kooli lõpetamist siirdus nooruk Peterburi, kus ta töötas lukksepaõpilasena, kuni mobiliseerimiseni 1915. aastal. Ta sattus Suomenlinna lennuväeroodu, oli seal kirjutaja, mõnedel andmetel ka mehaanik ja lendur.
1918. aasta novembris astus Ernst Birnbaum Punaarmeesse ja ta saadeti 19. lennusalka kirjavedajaks, osales ka lahingutes Denikini armee vastu. 1919. aasta augustis asus õppima kõrgematele lennuväe kursustele Petrogradis, kursuste vahepeal tuli ka linna all sõdimas käia. Pärast kursuste edukat lõpetamist saadeti mees kõrgemasse lennuväekooli. 1925. aastal läbis Birnbaum ka dirižaablijuhtide kursused.
Seotud lood
Täna möödub 135 aastat kõige tõelisema rahvakirjaniku Oskar Lutsu sünnist. Oma kuulsaima teose ehk „Kevade“ kirjutamisega tegi Luts algust Rakkes.
1891. aasta 8. märtsil sündis Rakke postiametniku perre, kus ootas ees juba tütar Marta, poeglaps, kes sai nimeks Heinrich. Tüdrukust kasvas lastekirjanik ja tõlkija Marta Sillaots, poisist sai aga hüdrobioloog Heinrich Riikoja.
Jüri Vilmsi nime on kuulnud ilmselt paljud. Samas kiputakse unustama, et Vilms ei surnud Eesti vabaduse eest märtrisurma sugugi üksi - temaga koos andsid oma elu Tallinna mees Johannes Peistik, Käsmu meremees Aleksei Rünk ja Aost pärit Arnold Jürgens. Lood meeste hukkumisega on aga enam kui segased.
Rahvasuu rääkis aastakümneid hullust krahvist ja filmimehed panid ta isegi mängufilmi „Jüri Rumm“ tegelaseks, ehkki hull krahv Peter von Manteuffel elas selle filmi tegevusajast mitukümmend aastat varem.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.