Eesti maapõues leiduvate kriitiliste toormete potentsaali paremaks selgitamiseks soetas Eesti Geoloogiateenistus oma Arbavere uurimiskeskusesse mitme detektoriga geoloogilise puursüdamiku skaneerimisjaama.
- Kriitiliste toormete uuringud jätkuvad uuel tehnoloogilisel tasemel. Foto: Evelin Sammel
Moodsa Geoteki seadme küljes on XRF (röntgenfluorestsents) sensor, infrapuna fotospektromeeter, tavakaamera ja magnetilise vastuvõtlikkuse sensor.
Neid sensoreid kasutades on võimalik puursüdamikust saada korraga kvaliteetne foto, kivimite keemiline koostis ja magnetilisus ning ka osaliselt tuvastada selles esinevad mineraalid.
Eesti Geoloogiateenistuse maavarade osakonna juhataja Tiit Kaasiku sõnul on geoloogiateenistuse hoidlates on hoiul ligi 21 000 puursüdamiku kasti, millest üle 3500 sisaldavad kristalse aluskorra kivimeid.
Seotud lood
Eelmisel aastal alustas Eesti Geoloogiateenistus maapõueenergia kasutuselevõtu pilootprojektiga. Selle käigus uuritakse täpsemalt maapõueenergia potentsiaali Eesti eri paigus ning ehitatakse kaks maapõueenergia katsejaama.
Eesti Geoloogiateenistus viib kuni aasta lõpuni Kesk-Eesti piirkonnas läbi geoloogilist kaardistamist ning Järvamaa ehitusmaavarade varustuskindluse hindamisega seotud uuringuid. Tööde käigus uuritakse pinnase geoloogilist ehitust ning rajatakse kuni 16 erineva sügavusega puurauku.
Eile ja täna külastab presidet Alar Karis Lääne-Virumaad. Visiidi esimesest päevast avaldas president oma sotsiaalmeediakontol meeleoluka fotogalerii koos kommentaaridega.
Haljala rahvamajas toimunud Paasi lubjakivikarjääri keskkonnamõjude hindamise programmi avalik arutelu kujunes ääretult tuliseks. Esitati hulgaliselt karjääri vastu rääkivaid argumente, aga toodi välja ka intrigeerivaid seoseid, mis kasvatasid inimeste umbusku nii riigi kui arendaja vastu.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.